Tiran Üreten Sistem

AnalizPolitika

Written by:

Tiranların varlığı sadece kendilerinden kaynaklanmaz, bazı dış etkenlere de bağlıdır.
Tiranı tiran yapan sebepler elbette çoktur. Ben bugün en önemlisini yazacağım. Yani sizi, bizi ve hepimizi… “Ben bu kategoriye girmem” diyerek itiraz etmeyin hemen, makale bitince kendinizi bir yerde bulacaksınız.
Soyut olan bu meseleyi görünür kılacağım. Her insanın bazı şeylere diğerlerinden daha fazla yeteneği vardır. Tabii ki bu yetenek potansiyeldir sadece. Yeteneğin ortaya çıkıp insanda karar kalması ise kişinin doğru yöntemlerle kendi potansiyelinin üstüne gitmesine bağlıdır.
İnsanların en küçük topluluğu olan aileden başlayarak onları çevreleyen sınırların içindeki ülkeye kadar yüceltilen bir lider, sanatçı, yazar, siyasetçi veya başka birileri varsa -ki buna spor kulüpleri de dahildir- orada kendi potansiyeline gitmenin yollarını bulamamış insan yığınları var demektir.
Çünkü kendisine giden yolda ilerleyen ve kendisini gerçekleştirmiş bireyler hiçbir şeyi yüceltmezler.
Bir şeye değerinden fazla önem verilmesi vasat kişiliğinin amelidir.
Vasat kişilik; kendi potansiyelinin gerisinde kalmış olmanın boşluğunu yüceltiği kişi, kurum veya başka şeylerle doldurma çabası içerisine girer.
Eğer bir yerde farklı alanlarda hüküm süren tiranlar görürseniz çoğu kere bu, tiranların becerilerinin sonucu değildir.
Aslında onlar, kendilerinden kaynaklanan bir değerden yükselmezler.
Deniz dalgalarının kuru kütükleri yükselttiği gibi potansiyeline ulaşamamış bireylerin toplamından kaynaklanan dip dalga, tiran üretip yükseltir.
Dip dalgayı oluşturan vasat toplumun enerjisi ise negatiftir ve her an toplumun alt katmanından birbirlerini kendisine tehdit olarak algılayıp, eksik kalmışlıktan kaynaklanan boşluğun faturasını onlara ödeyebilecek kadar tehlikelidirler.

2 Replies to “Tiran Üreten Sistem”

  1. FATMA dedi ki:

    Herkesde var olan bir potansiyel vardır . Aileden başlayıp yola çıkarsak çevremizde potansiyelini bulamamış insan toplulukları vardır . Vasat kişiliğin bunalımını yaşayan insanlardan tiranlardır . Her birimiz bir diğerinin gerçekleştiremediklerinin müsebibi olmakla suçlanırız .

  2. RUKEN dedi ki:

    İnsanın yeteneğin ortaya çıkıp insanda karar kalması için kişinin doğru yöntemlerle kendi potansiyelinin üstüne gitmesine bağlıdır. Ama tabi toplumu ve ailesi ister sanatçı, yazar veya siyasetçi olsa dahi insanın potansiyelinin gelişmesi kendi elinde sadece doğru yönetilmesi yeterlidir. Kendini geliştirdi de mi belli bir şeyleri başarmış potansiyeline gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir