CHP’li Aytekin: Temsil ve ağırlama için 21 MİLYON 844 bin tl harcamışlar!

AnalizPolitika

Written by:

TEMSİL VE AĞIRLAMA İÇİN 21 MİLYON 844 BİN TL HARCAMIŞLAR!

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin Sayıştay Raporlarında yer alan bilgileri kamuoyuyla paylaştı. Belediyenin sunduğu mali tablolarda temsil ve ağırlama giderleri için 21 milyon 844 bin 745 lira harcandığının yer aldığını ifade eden Aytekin “bu rakamla Balıkesir, Türkiye’de Bursa’dan sonra 2.sırada geliyor. İstanbul’un 7 katı, Ankara’nın 11 katı daha fazla harcama yapmışlar. Bu para Balıkesirlinin parasıdır. Eski parayla 21 trilyona kimi ağırladınız?” diye sordu.

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin’in açıklaması şöyle:

AKP genel bütçede vatandaşı kuru ekmeğe muhtaç ederken, belediyeler aracılığıyla da israfa devam ediyor. Sayıştay’ın belediyelere ilişkin denetim raporları yayımlandı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesinde geçmiş yıllarda yapılan tespitlerin çoğunun giderilmediği tekrar bulgu konusu yapılmış. Ancak bir konu var ki özellikle üzerinde durulması gerekiyor. Belediyenin Sayıştay’a sunduğu mali tablolar Balıkesir’de vatandaşın parasının nasıl hiç edildiğini gösteriyor.

Belediyenin tablolarına göre temsil ve tanıtım giderleri için tam 21 milyon 844 bin 745 lira, yani eski parayla 21 Trilyon 844 milyar lira harcadığı görülüyor. Bu rakamlarla temsil için en çok para harcayan belediyeler içerisinde Bursa’dan sonra ikinci sırada yer alıyor. 2018’de mal ve hizmet giderleri içerisinde yedirilen 30 milyon TL’lik temsil ve ağırlama giderleri vardı. 2019’da ise 21 Milyon 844 bin. İki yılda AKP’li Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir halkının 51 milyon TL’sini temsil ve ağırlama için kullanmış. Bu israf değil de nedir? Bu para Balıkesirlinin parası.  Balıkesir hizmet beklerken, iki yılda anlaşılan o ki kendileri yemiş içmişler. Karşılığında da iki yılda 51 milyon TL harcama yapmışlar. Bunun izahatını yapmak zorundalar.

İSTANBUL’UN 7 KATI, ANKARA’NIN 11 KATI HARCAMA!

Aynı şekilde Ankara’nın raporlarına bakıyoruz. Ankara nüfus olarak Balıkesir’in 5 katı. Ama Balıkesir’in temsil ve ağırlama gideri Ankara’nın tam 11 katı. Ankara’da 1 milyon 843 bin TL temsile ayrılırken, Balıkesir’de neredeyse 22 milyon harcanmış.

Dünyanın sayılı metropollerinden olan İstanbul’da ise 2 milyon 835 bin TL tanıtım, temsil için ayrılmışken, Balıkesir’de tam 5 kat daha fazla harcama yapılmış.

AKP’nin halka kuru ekmeği reva gördüğü yerde, sarayda şatafatlı sofralarda yemekler yiyip çalgılı eğlenceler düzenlenirken, belediyeleri de paraları har vurup harman savuruyor. Bu israf düzenini herkes görecek, millet diye diye gelenlerin milleti nasıl sömürdüğünü görüyoruz. AKP giderayak, ne kadar kaynak varsa kendilerine ayırıyor. Nasılsa halk bir daha bizi seçmeyecek bari ceplerimizi dolduralım düşüncesiyle hareket edenler el attıkları paranın halkın parası olduğunu unutmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir