Mardin’de teftiş raporu: Kayyımın manevi kızının düğün masrafları belediyeden karşılanmış

Politika

Written by:

İçişleri Bakanlığı’na bağlı mülkiye müfettişlerinin Mardin Büyükşehir Belediyesi’ndeki incelemelerine ilişkin raporlarında, merkeze alınan Balıkesir eski valisi ve Mardin eski kayyımı Mustafa Yaman’ın “manevi kızı” olarak tanınan Merve Erciyas Çatal’a dair çok sayıda hata savı yer aldı.

Raporda Toplumsal Hizmetler ile Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı’nın yanı sıra Özel Kalem Müdürlüğü misyonlarını yürüten Çatal hakkında şu suçlamalar yer alıyor: Belediyenin imkanlarını şahsi emelle kullandığı, harcama yetkilisi olarak bulunduğu ihale iş ve süreçlerinde mevzuata açıkça ters süreçlerinin olduğu, kurumun zimmetinde olan malların koruma ve tesliminde kıymetli ölçüde eksiklerin bulunduğu, Daire Başkanlığı tarafından yapılan yardım gereçlerinin yerine ulaşmadığı yahut yardımların sırf kağıt üzerinde yapıldığı, çalışanına tarza alışılmamış olarak zorla imza attırdığı, kurumun kayıtlarında mevzuata muhalif süreçler yaparak kamunun ziyana uğratıldığı…

10 MİLYON LİRAYI AŞAN EN AZ 8 -LEDE YÖNTEMSİZ SÜREÇ

Müfettişlerin raporunda, Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne 19 Ağustos 2019’da ikinci sefer kayyım atanmasının akabinde gerçekleştirilen ve kıymeti 10 milyonu aşan en az en az 8 ihaleyle ilgili “(…) münasebet raporunun dahi olmadığı, davetiye listesi hazırlanıp -le Onay Evrakına eklenmediği, ihaleye iştirakin sonlu tutulduğu, şeffaflığın ve rekabet ortamının sağlanmadığı” sözleri yer aldı. Çatal’ın Toplumsal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde gerçekleştirilen “öğrencilere dağıtılmak üzere” 27 bin ayakkabı alımına ilişkin yapılan ihalede, “(…) yaklaşık maliyet hesaplanırken Besin, Otomotiv ve Turizm şirketlerinden fiyat alındığı” kaydedilerek, fiyat alınan firmanın ayrıyeten ihaleye davet edilen tek firma olduğu, tıpkı vakitte ihalenin de tıpkı firmaya verildiği ve yöntemsiz süreç yapıldığı belirtildi.

KAĞIT ÜZERİNDE YARDIM

Müfettiş İnceleme Raporunda, Çatal ile ilgili alımların neredeyse tamamının birebir firma yahut kişilerden yapıldığı görülürken, kimi ihalelerin 3 kere iptal edilmiş olmasına karşın sonradan ihalesiz alım yapıldığı ve dağıtılmak üzere alınan materyallerin dağıtılmadığı belirtildi.

Raporda, Çatal’ın başında olduğu Toplumsal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde gereksinim sahibi ailelere dağıtılmak üzere satın alındığı argüman edilen 15 bin kolilik yardım gereçlerinin de “evrak üzerinde teslim edilmiş üzere gösterildiği” ortaya çıktı. Raporun devamında şunlara yer verildi: “…teknik işçi tarafından, yardım yapıldığı argüman edilen ve kurum tarafından sunulan listedeki vatandaşlardan örnek tarzı seçilen 0482 312 ****, 0541 216 ****, 0537 765 ****, 0542 215 **** ve 0539 353 *** no’lu telefon sınırları aranarak yardım alıp almadıklarının sorulduğu, lakin iki numaranın kayıt dışı olduğu, iki numaranın yanlış olduğu ve bir numaraya karşılık verildiği ama şahsın sözünde yardım almadığını tabir ettiği, tutulan teslim tutanaklarının birebir kişi yahut kişilerce düzenlenerek yeniden birebir kişilerce imza altına alındığının değerlendirildiği, Müfettişliğimizce görevlendirilen teknik işçi tarafından tutulan tutanak ile Lojistik Merkezinde vazifeli işçiye 15.000 adet kolinin fiziki olarak teslim edilmediği halde, evrak üzerinde teslim edilmiş üzere gösterildiği, yardım alan vatandaşlar listesinin ve teslim tutanaklarının birebir kişi yahut kişilerce hazırlanarak imzalandığı, ödeme süreçlerinde, mühletine yahut ölçüsüne bakılmaksızın keyfi muamelenin yapıldığı, alınan mallara ilişkin işçiye mobbing uygulanarak ve baskı yapılarak teslim alınmış üzere gösterilip dokümanlar imzalattırıldığı…”

DAĞITILMAYAN KOLİLER

Sav edilen 15 bin yardım kolisinden başka olarak 8 bin 900 yardım kolisinin daha alındığı fakat yalnızca 5 bin kolinin depoya girdiği belirtilen raporda, geriye kalan 3 bin 900 kolinin hiç teslim alınmamasına karşın dağıtıldığının sav edildiği belirtildi. Raporda, “Mardin Masa” grubu tarafından dağıtıldığı argüman edilen 3 bin 900 yardım kolisinin dağıtılmasının mümkün olmadığına dikkat çekilirken, kolilerin dağıtılmadığının tespit edildiğine yer verildi.

Tekrar farklı bir tarihte 15 bin adet daha yardım kolisinin alımının yapıldığı ve harcama kalemlerinde gösterildiği belirtilen raporda, kolilerden yalnızca bin 500 adedinin teslim alındığı, geriye kalanının alınmadığı tabir edildi. Alınmayan kolilerin dağıtıldığının tez edildiğine yer verilirken, teslim alınmayan kolilerle ilgili müfettişlerin incelemeye başlamasının akabinde teslim evraklarının zorla çalışana imzalattırıldığı kaydedildi.

Raporda, 8 bin koli paklık materyalinin 735 bin TL’ye ihale edildiği lakin hiçbir vakit teslim alınmadığına da değinilerek, yapılan ödemelerle kamunun ziyana uğratıldığı tabir edildi.

‘KUŞDİLİ KONUŞTURURUM, KÜRTÇE KONUŞTURMAM’

Raporda, Çatal hakkında ırkçılık argümanları da yer aldı. Çatal’ın Kürt çalışana yaklaşımı, “Gerekirse hiçbir Kürt bırakmam”, “Belediyede kuşdili konuştururum, Kürtçe konuşturmam”, “Mardin’de adam olsaydı, özel kalem müdürü olmazdım” kelamlarıyla raporda yer aldı.

DOĞUM GÜNÜ, KINA GECESİ, DÜĞÜN…

Çatal’ın polis olan eşini, polis okulunu kazandığı sırada belediye araçlarıyla konvoy halinde okula götürdüğü, eşine aldığı ikramları belediye hesabından ödediği, doğum günü ve kına gecesini de belediye imkanlarıyla gerçekleştirdiği de öne sürüldü. Raporda, Çatal’ın kendi düğün masraflarına kadar varan tüm harcamalarda belediye imkanlarını kullandığı, düğüne katılan konukların konaklama masraflarının da “bir sponsor” tarafından karşılandığı belirtildi.

Mardin Büyükşehir Belediyesindeki teftişler kapsamında, merkeze alınan Vali Mustafa Yaman’ın manevi kızı Merve Erciyas ile Fen İşleri Daire Lideri ve Bülent Erdolu vazifeden alınanlar ortasında yer almıştı. (MA)

Sondakikaguncelhaberler.com ‘dan alıntıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir