CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçen: “Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Yalan Söylüyor”

AnalizPolitika

Written by:

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, son dönemde gündeme gelen çıplak arama iddialarıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Gökçen, “Adalet ve Kalkınma Partili yetkililer ‘çıplak arama yok’ diye açıklamalar yaparken kanunlar ve yönetmelikler tersini söylüyor. Çıplak arama mevzuatta var, uygulamada var. Anayasa Mahkemesi henüz 2019’da çıplak aramanın anayasaya aykırı bir şekilde yapıldığına oybirliğiyle hükmetti. Anayasa Mahkemesi kararında, yalnızca başvuruda yer alan çıplak arama uygulamasının anayasaya aykırı olduğunu söylemekle yetinmedi; kamu makamlarının da buna dair tatmin edici bir açıklama getirmediğini de ifade etti.” dedi.

Gökçen, “Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, iki gün önce bir basın açıklaması yaptı. Genel Müdürlük, açıklamasında 2015 yılından bir Anayasa Mahkemesi kararını dayanak gösterdi. Oysa o Anayasa Mahkemesi kararını okursanız göreceksiniz, mahkeme bu kararda kişinin işkence ve kötü muamele iddialarının etkili bir şekilde soruşturulmadığını söylüyor. Karar, ihlal kararı. Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, Anayasa Mahkemesi’nin usulden reddettiği örnekleri kendini aklama gerekçesi olarak kullanmak yerine son derece ciddi ihlal iddialarının üstünde durmalı, üstüne düşen görevi yapmalı. Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, mahkeme kararını çarpıtarak kamuoyunu yanıltıyor, açıkça yalan söylüyor.” ifadelerini kullandı.

Gökçen, Avrupa Konseyi raporuna da dikkat çekti. Gökçen, “Türkiye’de kötü muamele yalnızca çıplak aramayla sınırlı değil. Avrupa Konseyi İşkenceyi Önleme Komitesi 2019 raporunda açıklıyor. Komite, birçok sözlü ve fiili kötü muamele iddiasını raporuna taşıyarak gözaltına alınan ve tutuklananların güneş ışığı almasını, yeterli yemeğin ve suyun verilmesini talep etmişti. Cezaevlerinde kapasitenin çok üstünde bir doluluğun olduğunu, birçok kişinin aynı yatağı paylaşmak zorunda olduğunu, cezaevlerinde yaşamın sağlıksız koşullarda sürdüğünü yalnızca biz söylemiyoruz. Avrupa Konseyi söylüyor.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir