8 Mart kutlama değil mücadele günüdür

AnalizPolitika

Written by:

ADANA- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü’nün resmi tatil ilan edilmesi için bir kez daha iktidarı göreve çağırdı. 8 Mart’ın kutlama değil mücadele günü olduğuna dikkat çeken Ayhan Barut, “AKP iktidarında her gün daha da artan kadına yönelik şiddeti, tacizi, katliamları ve eşitsizliği mutlaka bitireceğiz” dedi.

 

“CUMHURİYET KADINLARI YÜCELTTİ”

 

Türkiye’de kadınların eşitsizlik ve adaletsizliğin kurbanı olduğunu, katledilip, tecavüz,taciz ve şiddete maruz kaldığını aktaran CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, “Oysa Ulu Önderimiz Atatürk’ün liderliğinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nde kadınlarımız, çok sayıda hakka bir çok gelişmiş ülkeden daha önce kavuşmuştu. Kadınları birey haline getirerek hızla adım atılmış, 5 Aralık 1934 yılında kadınlara, Fransa, İtalya, Hırvatistan, Slovenya’dan 11, Romanya’dan 12, Bulgaristan’dan 13, Belçika’dan 14, Yunanistan’dan 15, İsviçre’den ise 36 yıl önce seçme ve seçilme hakkı tanımıştı” diye konuştu.

 

“SORUMLU İKTİDARDIR”

 

Aradan geçen onca yıla ve gelişen dünyaya karşın Türkiye’de hala kadınların eşitsizlik, istismar ve şiddet kurbanı olduğunu dile getiren Ayhan Barut, şunları kaydetti:

“Bugün hala kadına yönelik şiddetin önlenememesi, kadınların ekonomik ve toplumsal yaşamın dışına itilmesi, siyasal alandan ve yönetim kademelerinden uzak tutulması kabul edilemez. Biz biliyoruz ki, kadını ikincilleştiren ve ötekileştiren politikalar nedeniyle kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet bu kadar çok arttı. Kadını, aileyi ve çocukları koruyamayan, katliamları, şiddeti, tecavüzü ve tacizleri engelleyemeyen siyasi iktidar, kadını ve aileyi korumaya yönelik imza atılan İstanbul Sözleşmesi’ne de itiraz ediyor. Bizler AKP iktidarına rağmen her yerde direnen kadınların onurlu mücadelesini sonuna kadar desteklemeye devam edeceğiz, bu mücadele bayrağını daha yukarılara taşıyacağız. 8 Mart’ın kutlama değil mücadele günü olduğunu unutmadan iktidarı bir kez daha bu günü resmi tatil ilan etmeye, bu konuda verdiğimiz yasa teklifine olumlu yanıt vermeye çağırıyoruz. Söz veriyoruz; Halkın iktidarında kadına yönelik şiddeti, tacizi, katliamları ve eşitsizliği mutlaka bitireceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir