CHP’li Bulut: Samsun’da yaşanan görüntülerin sorumlusu İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamayanlardır

MedyaPolitika

Written by:

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle yazılı bir basın açıklaması yaptı.

CHP’li Bulut’un açıklaması:

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, bir mücadelenin simgesi olmasının yanı sıra kadınların toplumsal cinsiyet eşitliği ve daha huzurlu yaşam taleplerini dile getirdikleri bir gündür. Kadınların, siyasal, ekonomik ve sosyal hakları için verdiği bu mücadele insan hakları mücadelesinin de güçlü ve ayrılmaz bir halkasıdır.

Cumhuriyetin en büyük kazanımlarından birisi kadınlara birçok Avrupa ülkesinden önce haklarını teslim etmesi olmuştur.

Ancak; çağdaşlaşmanın, aydınlanmanın, değişimin öncüsü kadınlar, bugün ikinci plana itilmekte, şiddet görmekte ve katledilmektedir.

18 yıllık AKP iktidarında kadınların elinde kalan son hak kırıntıları da ellerinden alınmaya çalışılmaktadır. Kadınlar, hak mücadelesi bir yana artık birincil insan hakkı olan yaşam hakkını korumanın peşine düşmüştür.

Kadın-erkek eşitliğine inanmayan, kadının görevini sadece annelik olarak gören, çağdışı zihniyet; yargının kadın yönelik şiddette ikircikli tutumu, var olan cezasızlık kültürü, yasaların uygulanmaması şiddet körüklemektedir. Kadınlar sokak ortasında şiddet görmekte ve katledilmektedir.

Samsun’da tanıklık ettiğimiz vahşet görüntülerinin sorumlusu, ilk imzacısı olduğumuz İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamayan ve uygulamadığı gibi tartışmaya açanlardır.

Kadın-erkek eşit değildir söylemleriyle kadını ikinci plana iten, iyi hal indirimleriyle, cezasızlık kültürü yaratanlarındır.

İktidar, amasız, fakatsız bir an önce İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamalıdır.

Kadın ve erkeğin eşit olduğu, kadının şiddet görmediği, huzurlu ve mutlu bir Türkiye’yi inşa edene kadar mücadelemiz devam edecek.

Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlandığı, kadının hak temelli ayrımcılığa uğramadığı, özgür olduğu, şiddet görmediği bir ülke ve dünya dileğiyle tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyorum.

Hayatın her alanında var olan Cumhuriyetin, Adana’nın aydınlık yüzlü kadınlarına bin selam olsun…

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir