“Yurttaşların üstündeki TÜVTÜRK yükü alınsın”

AnalizPolitika

Written by:

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, AKP iktidarının özelleştirdiği araç muayene istasyonlarının yurttaşları canından bezdirdiğini, tekel konumundaki TÜVTÜRK’ün fahiş fiyatlarla insanları mağdur ettiğini söyledi. Araç sahiplerininin zorunlu uygulama nedeniyle bir kaç dakikalık işlemler için yüksek bedeller ödediğini aktaran Barut, “Yurttaşın cebine göz dikilmesin, TÜVTÜRK çilesi son bulsun” dedi.

 

“YURTTAŞIN BELİNİ BÜKÜYOR”

 

2005 yılında yaklaşık 552 milyon dolara özelleştirilen araç muayene istasyonlarının TÜVTÜRK’le birlikte çeşitli mağduriyetlere yol açtığını aktaran CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, “Zorunlu araç muayenesinde tek yetkili kurum konumundaki TÜVTÜRK, yüksek bedellerle araç sahiplerinin üzerinden büyük kazançlar elde ediyor. Otobüs, kamyon, çekici ve tankerler için KDV dahil 503 lira 86 kuruş, otomobil, minibüs, kamyonet, römork ve yarı römorklar için 372 lira 88 kuruş muayene ücreti alınıyor. Motosiklet ve motorlu bisikletler için ise KDV dahil 189 lira 98 kuruş bedel ödeniyor. Her yıl fahiş oranda artan bu ücretler, yurttaşın belini büküyor” dedi.

 

“HAREKETE GEÇİLSİN, ÇÖZÜM BULUNSUN”

 

Araç muayenesinde süresi geçirilen her araçtan, gecikilen her ay için muayene ücretinin yüzde 5 oranında fazla bedel ile tahsil edildiğini de anımsatan Ayhan Barut, şunları kaydetti:

“Zorunlu uygulama kapsamında araç muayene istasyonlarına giden her araç sahibi feryat figan ediyor. Adeta tekel konumundaki TÜVTÜRK’ün yüksek muayene ücretlerinden istasyonlarda yaşadıkları olumsuzluklara kadar araç sahiplerinin tepkilerini duyan yok, yaşadıkları sorunları çözen yok. 2007 yılından geçerli olmak üzere 20 yıllık sözleşme imzalanan TÜVTÜRK’le ilgili iktidarı adım atmaya, yurttaşın sorunlarına çözüm bulmaya çağırıyoruz. Yurttaşlardan yüksek muayene ücreti alan , kredi kartıyla yapılan ödemelerde ayrıca komisyon ücreti isteyen, araç sahiplerini mağdur eden bu istasyonlarla ilgili harekete geçilmesini bekliyoruz.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir