CHP’Lİ TUTDERE: KENDİ BAKANLIĞINI KAZIKLAYAN BAKAN DIŞARIDA, HAK ARAYAN TÜTÜNCÜ İÇERİDE

AnalizPolitika

Written by:

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, tütün eylemlerine katıldığı için tutuklanan tütün üreticileri hakkında TBMM’de gerçekleştirdiği basın açıklamasında tutuklama kararı hakkında eleştirilerde bulundu.

Milletvekili Tutdere, “İktidar daha önce geleneksel anlamda alımı, satımı, ticareti yapılan sarmalık tütüne ilişkin ciddi bir düzenleme yapmadı. Sarmalık tütüne ilişkin kanunu 2017 yılında çıkaran bakanlık yönetmeliği aradan üç yıl geçtikten sonra 31 Aralık 2020’de çıkardı. Yönetmeliğin çıkarılmasından sonraki altı aylık süreçte sokağa çıkma yasakları ve pandemi koşulları nedeniyle gerekli çalışmalar yapılamadı. Yasa yürürlüğe girene kadar iktidar tarafından da ciddi bir çalışma, ciddi bir açıklama gelmedi.” ifadelerini kullanarak iktidara eleştirilerde bulundu.

Çetelerden Beslenen Siyasetçiler Hakkında Soruşturma Açamayanlar Gariban Tütüncüler İçin Derhal Soruşturma Başlatıyor

Adıyaman’daki tütün protestolarına katılan ve 9 Temmuz sabahında gözaltına alınan 16 tütün üreticisi, dün gece Adıyaman Adliyesi’ne götürüldü. Savcılık soruşturmalarından sonra 6 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakılmak, 10 kişi ise tutuklama talebiyle Sulh Ceza Mahkemesine sevk edildi. Savcılığın talebi doğrultusunda tütün üreticilerinden 6’sı adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, 10’u tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Tutuklama kararı hakkında değerlendirmelerde bulunan Milletvekili Tutdere, “Türkiye’yi soyanlar dışarıda, tütüncü içeride. Kendi bakanlığını kazıklayan bakan dışarıda, hak arayan, yola çıkıp sesini duyuran tütüncü içeride. Mafyadan, çetelerden beslenen siyasetçiler hakkında soruşturma dahi açmayan savcılar yoksul ve gariban tütüncüler için elini çabuk tutup derhal soruşturma başlatıyor ve Sulh Ceza Hakimleri tutuklama kararı alabiliyorlar.” ifadelerini kullandı.

Tutuklama Kararı, Anayasaya ve Yasalara Aykırıdır

Tutuklananların hepsinin tütün üreticisi olduğunun altını çizerek, tutuklanan kişiler arasında 65 yaşını geçmiş çiftçiler ve üniversite öğrencilerinin de bulunduğunu ifade eden Milletvekili Tutdere, “Tütüncülere yöneltilen suçlamalar için hayret etmemek imkânsız. Soruşturma “suç işlemeye alenen tahrik, kanuna aykırı gösterilere katılma, kamu görevlisini cebir kullanarak engelleme” suçlarından yürütüldüğünü söyledi.

Tütüncüler için istenen ceza alt sınırlarının 6 aydan ve 2 yıldan başladığını ifade eden Milletvekili Tutdere, “isnat edilen suçlardan hiçbirinin yasal unsurları dosyada yer almıyor. Tütün üreticilerinin bu suçlardan dolayı tutuklamaya sevk edilmesi bile hukuk ayıbıdır. TBMM’de geçen hafta kabul edilen kanunla tutuklama için ‘somut delil şartı’ getirildi. Çıkarılan kanuna göre bu dosyadan tutuklamanın kesinlikle verilmemiş olması gerekiyordu.” dedi.

Tutuklama Kararı Vicdanları Rahatsız Etmiştir

Alınan kararın vicdani ve hukuki olmadığını söyleyen Tutdere, “Somut delil yok, isnat edilen suçlamalarda tutuklamayı gerektirecek hiçbir hukuki gerekçe yok. Ancak bunlara rağmen tutuklama var. Tutuklama kararı tütüncü için ağır olmuştur. Tutuklanan kişiler üreten insanlar, bu kişilerin hukuksuz bir şekilde tutuklanmalarını kabul etmek mümkün değildir. Alınan bu tutuklama kararını hiçbir yurttaşımız da vicdani bulmamıştır, bulmayacaktır. Alınan tutuklama kararı hukuka da aykırıdır, vicdana da aykırıdır. Bu kararı asla tanımıyor ve reddediyoruz.” ifadelerini kullanarak tütüncülere verilen tutuklama kararının hukuka aykırı olduğunu söyledi.

Ismarlama Bir Kararla Tütüncüyü Cezalandırmak Tütün Sorunu Çözmeyecek

Ismarlama bir kararla tütüncüyü cezalandırmak, tütün sorunu çözmeyecektir diyen Milletvekili Tutdere, “Sorgu tutanağına baktığımızda Savcılık ne istediyse, mahkemenin aynı kararı verdiğini görüyoruz. Ismarlama bir kararla tütüncüler tutuklandılar ve cezaevine gönderildiler. İsnat edilen suçlara baktığımızda alt sınır 6 aydan ve 2 yıldan başlıyor. Tütüncünün sorununu zorbalıkla, tutuklamayla, hukuk dışı uygulamalarla çözmek mümkün değildir. Yapılacak tek bir şey var; tütüncüyü dinleyin, taleplerini alın, talepleri doğrultusunda gerekli yasal çalışmaları yaparak bu mağduriyete son verin.” ifadelerini kullandı.

Tütüncüler Bir An Önce Serbest Bırakılmalı

Tütüncülerin serbest bırakılması için iktidara çağrıda bulunan Milletvekili Tutdere, “Tütün, siyasi düşüncesi ne olursa olsun Adıyaman’da yaşayan bütün halk için nefestir, hayattır, yaşamdır. Adıyaman’da ekmeği için, çocuklarının geleceği için, haklı taleplerini duyurmak için Anayasal haklarını kullanarak alanlara inen, masum ve barışçıl bir eyleme katılan tütüncüleri derhal serbest bırakın. Bu insanları daha fazla mağdur etmeyin. Önümüz bayram; bayramı tütüncüler cezaevinde değil, aileleriyle çocuklarıyla beraber geçirsinler. Hayat pahalılığı, zamlar ve yoksullukla mücadele eden tütün üreticisi bir de hapiste çile çekmesin. Ailesi ve çocukları mağdur olmasın.” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir