Umudun Sesi Politikhane Hoşgeldin

AnalizPolitika

Written by:

Coronavirüs ile tanışma aşamasını geride bıraktık. Sanki bir tanıdığımız gibi hayatımızda yer edindi. Ne yazık ki bizleri üzen, istemediğimiz haberler ile buluşturan bir etkiye sahip. Bazı zamanlarda her ne kadar olumlu düşünmeye çalışsak da umutsuzluğa kapılabiliyoruz. Geleceğimize yönelik belirsizliklerle dolu düşünceler aklımıza düşüveriyor. Biliyoruz ki bu olumsuzlukları yok etmek bizlerin elinde. Sizlerin bana bir şey olmaz demeden, çok daha sağlıklı, güzel günlerde buluşmak üzere zorunlu ihtiyaçlar dışında evlerinizde kaldığınızı düşünüyorum. Bu süreci kendimizi geliştirmeye yönelik bir fırsat olarak görelim.

Ailenizle sohbet edelim Onları anlamaya, dinlemeye çalışalım. Kitap okuyalım. Film izleyelim.  İnternet ortamda gezilebilecek müzeleri ziyaret edelim. Hayaller kuralım. Hayallerimizi kaleme dökelim, resmedelim. Hayal kurmaktan hiçbir zaman vazgeçmeyelim. Yabancı dil öğrenebileceğimiz uygulamalara göz atalım. El berecilerimizi geliştirelim. Evlerimizden takip edebileceğimiz sanat etkililerine katılalım. Usta oyuncu Genco Erkal’ın 2008 yılında sahnelediği ‘ Marx’ın Dönüşü ‘ artık Youtube‘de izlenebiliyor. Bunun gibi başka yayınlar var. Hareketsiz kalmayalım. Kendimizi zorlamadan egzersizler yapalım. Bağışıklık sistemimizi güçlü kılalım. Beslenmemiz bu yönde sağlıklı olsun. Gezip göremediğimiz yerlerin daha yaşanabilir bir hale dönüşmesi için neler yapılabilir buna dair bir beyin fırtınası yapalım. Başka konular üzerinde hayata geçirebilecek fikirler, projeler üretebiliriz.

Bu liste uzar gider. Uzayıp gitsin de. Bugünler de çok daha yaratıcı, üretken, paylaşımcı olalım. Sabırla, anlayışla, hoşgörüyle dayanışmanın en güzel örneğini sergileyelim. Her şeye olumlu bakmaya çalışırken haksızlıkları, yanlışları, içimize sinmeyen gelişmeleri kabul etmeyelim. Gerçekleri, doğruları dile getirelim. Topluma karşı sorumluluklarımızı unutmayalım. Sağlığı siyasi malzemeye dönüştürmek isteyenlere geçit vermeyelim. Doğanın önemini bir kez daha kavradığımız bugünlerde onu tahrip edip yok etme amacında olanlara dur diyelim.

Çok özlediğim alanlarda elimde şu ifadelerin yer aldığı pankartlarla olmak isterdim.

’SALDA’YA DOKUNMA’,

‘İNFAZ YASASINI GERİ ÇEKİN’

‘ İNFAZ YASASI HER HÜKÜMLÜYE EŞİT UYGULANSIN’, 

‘YAŞAMAK İSTİYORUZ’,

‘ SİGORTALIYA VE SİGORTASIZ TÜM İŞÇİLERE ÜCRETLİ İZİN’ ,

‘KADINA YÖNELİK ARTAN ŞİDDETE KARŞI İSTANBUL SÖZLEŞMESİ VE 6284 SAYILI YASA ETKİN BİR BİÇİMDE UYGULANSIN’’  ,

‘’KANALA DEĞİL SAĞLIĞA BÜTÇE’’

Mademki evlerimizdeyiz. Sokaklara, meydanlara bir süre daha uzak kalacağız. O zaman istediklerimizi cesurca, hiç kimseden çekinmeden dile getirebileceğimiz başka alanlar buluruz. Evde bulunmamız doğaya sahip çıkmaya, haklarımızı savunmaya, insanca onurlu bir yaşam için mücadele edişimize engel değildir. Bu düşüncelerim ile özellikle bu sloganları ve bugünler hakkındaki düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istedim.

Bana bu fırsatı sunan ‘’Politikhane’’ ye çok teşekkür ediyorum. Yayın hayatına geçtiğimiz günlerde merhaba diyen değerli sitemiz bugünlerin fırsata, üretmeye dönüştüğünün en güzel ve anlamlı bir umut simgesi olmuş. İnsanlarımıza moral ve güç veren, onları düşünmeye, sorgulamaya yönelten gerçeklerin yer aldığı, düzeyli ve kaliteli, çağdaş ve aydınlık bir anlayışın egemen olduğu Politikhane’ye hoş geldin diyorum. Birbirimize daha çok sahip çıkmamız gereken bugünlerde bizlerin sesi olmaya iyi ki karar vermişsiniz. Yeni başlangıçlar;  umut olur, heyecan getirir. Geride bırakmak istediğimiz bugünlere, yeni bir soluk getirmeyi herkes düşünemez. Ne mutlu sizlere bunu düşünüp, bizler için hayata geçirdiniz. Emek veren bütün herkes sağ olsun, var olsun. Nice başarılı yayın hayatınız olsun. Emeğin sömürülmediği, doğanın hep kazandığı, umudun tükenmediği güzel günler bizim olacak. Buna olan inancım ile herkese sevgilerimi sunuyorum. Önce insan, önce sağlık anlayışımız ile evlerimizde kalalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir