MUHAFAZAKAR İDEOLOJİ

AnalizPolitika

Written by:

Aslında muhafazakarlık daha çok bir yaşam biçimiydi, modernizme bir tepki olarak doğdu dersek yanlış olmaz.
Kendi coğrafyasına ait değerleri muhafaza etmekti öncelikleri. Kendisine ait değerleri muhafaza etmekte haklıydılar üstelik. Çünkü yaklaşık bir asırdır bu coğrafyanın değerleri hep aşağılandı.
Muasır medeniyetler seviyesine ulaşılamadıysa; olsa olsa bu muhafazakar modernizme mesafeli halk kitlelerinin varlığı sebebiyle ulaşılamamıştı. Muhafazakarlar ile mücadele başarılı olursa ülke de kalkınırdı. Denklem işte bu kadar basitti.
Modernizmin savunucuları, muasır medeniyetler seviyesine ulaşamasa da bu hastalıklı yaklaşımlarından dolayı muhafazakar bir halk bloku üretmeyi başardılar. İlk başlarda modern hayatın içinde kendi kültürlerini besleyen dinlerinden kopmadan var olmaya, eksik ve yetersiz olsa da üretmeye çalışan bu kesim zamanla bir ideolojiye dönüştü. Artık kucağımızda nur topu gibi -müntesipleri henüz farkında olmasa da- bizi sınırlayan sınırlar içinde muhafazakar bir ideolojimiz var. Üstelik bu ideolojinin mensupları henüz bunun bir ideoloji olduğunu bile bilmiyor.
Modernizmin savunucuları ise toplumu batılılaştırmak isterken farkında olmadan vücuda getirdikleri ideolojinin nasıl var olduğunu bile anlayamadılar. “Muhafazakarlığın değişerek bir ideolojiye dönüştüğünün farkındalar mı?” sorusunun cevabı; hayır.
Mevcut durumumuz bu iken muhafazakar ideolojinin hamuru, din soslu faşizm suyunu daha çok kaldırır ve bir zaman sonra ona tepkiler kendini deizm ve ateizmde bulur.
Geleceğin seküler dünyasının kapıları sonuna kadar açıldı.

3 Replies to “MUHAFAZAKAR İDEOLOJİ”

  1. RUKEN dedi ki:

    İnsan küçüklüğünden beri büyüdüğü ortamdan bir çok şey kapar öğrenir bazıları akıl süzgecinden geçirir bazıları da olduğu gibi benimser hal böyle olunca modernleşmek zor oluyor bu da muhafazakarlığı doğuruyor.

  2. FATMA dedi ki:

    Muhafazakarlık moderne karşı ortaya çıkmıştır . Amaç değerleri korumak . İnsanların düşünceleri haklılığını korusada zamana ve insanlar içine yayılınca değişip dönüşebiliyor . Bu da olumsuzlukları doğruyor . Ve malesef ki insanlar için haklı bir düşünce olarak görülen muhafazakarlık faşizime vb. yenik düşüyor .

  3. Mehmet emin dedi ki:

    Muhafazakar olmak kötü birşey değildir. Kim kendi geleneklerini korumak istemez, değil mi? Fakat modernleşmeyi çok farklı anlayan modernizmi savunan insanlarda var. Aslında ikiside kararında olduğunda hiçbir sorun olmayacak dereceye gelebilir. Modernleşmekte iyi bir şeydir muhafazakar olmak gibi ama ikiside kararında olması gerek. Nede olsa modern dünyaya az çok bağlı kalmamız gerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir