KORGAN KAYMAKAMI’NIN YANINDAYIZ

Politika

Written by:

Her türlü engellemelere karşın büyük bir coşku ile kutladığımız 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımıza bazı gölgeler de düşürülmüştür. Siyasi iktidarın, büyük kurtarıcımız Mustafa Kemal Atatürk ile, Kemalist ilke ve devrimlerle, laik ve demokratik cumhuriyetimizle sorunu olduğu bilinmektedir. Özellikle ulusal bayramlarda kinlerini kusmaktadırlar.

Kastamonu’da valilik tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama programı düzenlendi. Jandarma Komando Eğitim Alayı Komutanlığı’nca gerçekleştirilen askeri gösteride komando askerler AKP genel başkanı Tayyip Erdoğan’ın posterini açtı. Bunun üzerine vatandaşlar ve siyasiler tepki gösterdiler. Cumhuriyet Bayramı’nda, cumhuriyeti kuran Atatürk’ün posteri açılır, çünkü ülkemizin kurucusu ve ebedi başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Laik ve demokratik cumhuriyetten nefret duyan bir siyasi partinin genel başkanının posterinin şov için askerlerimizin elini tutuşturulması en hafif deyimle densizliktir, hadsizliktir, kendini bilmemektir. Ulusal bayramlar siyasi partilerin değil, Türk milletinindir.

Ordu’nun Korgan ilçesinde 30 Ağustos 2021 tarihinde göreve başlayan 27 yaşındaki genç Kaymakam Miraç Akbulut, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı töreninde yaptığı konuşma sonrasında görevden alındı. Ordu Valiliği; “Korgan ilçesi Kaymakamı görevin sorumluluğu ile bağdaşmayacak şekildeki tutumu nedeniyle görevinden uzaklaştırılmıştır” açıklamasını yaptı. Görevin sorumluluğu ile bağdaşmayacak şekildeki tutumun ne olduğu açıklanmadı ama biliniyor ki, Kaymakam Miraç Akbulut’un törende yaptığı konuşma, laik ve demokratik cumhuriyet karşıtlarını kızdırmıştır.

Kaymakam Miraç Akbulut konuşmasında Atatürk’ü saygıyla anarak, Cumhuriyet ile Türk milleti vurgusu yaptı ve AKP genel başkanının adını anmadı. Konuşmasında Atatürk’ün “Efendiler ve ey millet, biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, mensuplar memleketi olamaz. En doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır!” sözüne yer verince, ipler koptu ve kaymakam görevden alındı. Gri pasaportla 49 kişinin Almanya’ya kaçmasına neden olarak, Korgan’ı ve ülkemizi rezil edenler koltuklarında otururken, Atatürk’ten söz eden kaymakamın görevden alınması düşündürücüdür. Bu olay ülkemizin nasıl karanlıklara sürüldüğünün de göstergesidir.

27 yaşındaki genç bir kaymakamın Atatürk sevgisinden korkacak kadar aciz ve çaresiz olan siyasi iktidar, yolun sonuna yaklaşmıştır. 30 Ağustos’ta Kaymakam olarak atanıp, 29 Ekim’de görevden alınmayı göze alan onurlu ve cumhuriyete bağlı bir insana destek olmak herkesin borcudur, Kaymakam Miraç Akbulut’a yalnız olmadığını göstermeliyiz.

 

Atatürk’ü, laik ve demokratik cumhuriyeti korumanın suç olduğu bir ortamda böyle onurlu, vatansever kaymakamların çoğalması umutları yeşertmektedir. Hepimiz vatansever yöneticilerimize sahip çıkıp, destek verirsek böyle kaymakamların, valilerin, yargıçların, yöneticilerin sayısının arttığını görürüz. Toplum bu idealist kaymakama sahip çıkmalı ve tekrar görevine dönmesi için çalışmalıdır. Yoksa yarın kimse böyle bir konuşma yapmaya cesaret edemez. Öncelikle Korgan ilçesinde yaşayan vatandaşlar, Ordu milletvekilleri, barolar, demokratik kitle örgütleri tepki vermeli ve ilgililer “görevin sorumluluğu ile bağdaşmayacak şekildeki tutumun” ne olduğunun açıklanmasına davet edilmelidir. Kaymakam Miraç Akbulut’a verilen ceza Türk Milletine verilmiştir; aynı zamanda demokratik ve laik cumhuriyete sahip çıkan insanlara verildiğini de unutmamalıyız.

 

Cumhuriyetin kurucu değerlerine ve Kuvayi Milliye’ye saldıranların, Atatürk’e ve silah arkadaşlarına küfür edenlerin, “keşke Yunan kazansaydı” diyecek kadar alçaklaşanların, “10 Kasım’da sap gibi ayakta duruyoruz” diyen aymazların, vatan hainlerine ve işbirlikçilere sahip çıkanların, isimlerini caddelere, parklara verenlerin unuttukları çok önemli bir şey var. Türk milletinin kalbinden Atatürk sevgisi ile laik ve demokratik Cumhuriyete bağlılık hiç kimse, hiçbir güç tarafından asla silinemez, engellenemez. Eşsiz liderimiz Atatürk’ün sözlerini suç saymak, hiç kimsenin haddi değildir; mutlaka gereğinin yapılarak, yargılanacağı günler de gelecektir. Bunu, tüm aymazların, sapkınların ve hainlerin bilmesi gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir