KAPANAN İŞYERİ YOK DİYEN CUMHURBAŞKANINI TİCARET BAKANI YALANLADI!

Politika

Written by:

PANDEMİDE 90 BİNE YAKIN ŞİRKET/İŞLETME KAPANDI!

PANDEMİDE 150 BİN CİVARINDA İŞLETMENİN FAALİYETİ GEÇİCİ SÜRELİĞİNE DURDURULDU!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Dükkanlar kapanıyor, şirketler kapanıyor diyorlar. Kapanan falan yok” çıkışının ardından açıklamalarda bulunan CHP’li Tutdere, “Sayın Cumhurbaşkanı ya yanlış bilgilendiriliyor ya da vatandaşa doğruları söylemekten imtina ediyor. Nitekim Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan soru önergemize verdiği ‘2020 yılı 1 Mart-30 Kasım tarihleri arasında yaklaşık 25 bin şirket, 65 bin esnaf ve sanatkar işletmesi kapanmıştır’ cevabıyla Sayın Cumhurbaşkanını yalanlamıştır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz hafta “Diyorlar ki dükkanlar kapanıyor, şirketler kapanıyor. Kapanan falan yok. Her şey ortada” açıklaması yaptı. Ancak Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın açıklamaları Cumhurbaşkanını yalanladı. CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere’nin kapanan iş yerlerine ilişkin soru önergesini yanıtlayan Pekcan, 2019 yılı boyunca 114 bin 977 esnaf ve sanatkarın işletmesini kapattığını bildirirken, 2019 yılında kapanan şirket (anonim şirket, limited şirket, kollektif şirket ve komandit şirket) ve ticari işletme sayısını 34 bin 22 olarak açıkladı. Pekcan, Türkiye’nin pandemi ile boğuştuğu 1 Mart 2020-30 Kasım 2020 tarihleri arasında 64 bin 474 esnaf ve sanatkarın iş yerini kapatmak zorunda kaldığını, kapanan şirket ve ticari işletme sayısının ise 24 bin 172 olduğunu açıkladı. CHP’li Tutdere, “Sayın Cumhurbaşkanı ya yanlış bilgilendiriliyor ya da vatandaşa doğruları söylemekten imtina ediyor. Nitekim Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan soru önergemize verdiği ‘2020 yılı 1 Mart-30 Kasım tarihleri arasında yaklaşık 25 bin şirket, 65 bin esnaf ve sanatkar işletmesi kapanmıştır’ cevabıyla Sayın Cumhurbaşkanını yalanlamıştır” dedi.

 

TÜRKİYE’NİN GERÇEKLERİ SARAY’DAN GÖRÜNDÜĞÜ GİBİ DEĞİL

 

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan CHP’li Tutdere, “Sayın Cumhurbaşkanı daha birkaç gün önce Vahdettin Köşkünde Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu’nu kabulünde yaptığı konuşmasında her şeyin güllük gülistanlık olduğunu ifade edercesine neredeyse bütün yurttaşlarımızın pandemiden olumsuz etkilendiği bu dönemde kapanan iş yeri yok dedi. Sayın cumhurbaşkanının bu söyleminin Türkiye’nin gerçekleriyle uzaktan yakından ilgisi bulunmamaktadır. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın yanıtlaması istemiyle 20 Kasım 2020 tarihinde sunmuş olduğumuz soru önergesine daha birkaç gün önce cevap veren bakanlık cumhurbaşkanının bu sözlerinin Türkiye’nin gerçekleriyle örtüşmediğini gözler önüne sermektedir. Bakanlığın verdiği cevaptan da açıkça anlaşıldığı gibi ülkemiz genelinde 2020 yılı 1 Mart-30 Kasım tarihleri arasında yaklaşık 25 bin şirket, 65 bin de esnaf ve sanatkar işletmesi kapanmıştır. Saraylardan, köşklerden bakınca her şey sayın cumhurbaşkanının anlattığı gibi görünüyor olabilir belki ama maalesef ülkemizin gerçek tablosu anlatılanlardan çok daha farklı.” dedi.

 

150 BİN CİVARI İŞLETMENİN FAALİYETİ DURDU

 

Tutdere, “Kirasını ödeyemeyen, çocuğuna bir ayakkabı alamayan esnaflarımız var. Kantin işletmeleri yaklaşık 1 yıldır kapalı durumda. Kapanan on binlerce şirketin, işyerinin yanı sıra bir de pandemi nedeniyle geçici süreliğine faaliyeti durdurulanlar var. Geçici süreliğine faaliyeti durdurulan işyerlerinin sayısı yaklaşık 150 bin civarında. Görüldüğü gibi ülkemizin gerçek tablosu sayın cumhurbaşkanının anlattığı gibi dikensiz gül bahçesi değil” diye konuştu.

 

ESNAF “ÇOCUĞUMA AYAKKABI ALAMIYORUM” DİYOR

 

Tutdere şu ifadeleri kullandı:

 

“İçerisinde bulunduğumuz süreç dolayısıyla dükkanı kapatmak gerekiyor ancak ‘dükkanını kapat’ dedikleri esnafa yardım etmeleri de gerekiyor. Bırakın gelir elde etmeyi, esnaf kirasını dahi ödeyemediği için dükkanını kapattı. ‘Çocuğuma bir ayakkabı alamıyorum’ diyen esnaflarımız var. Bu hükümet maalesef sosyal devletin gereğini yerine getirememiştir.”

 

SOSYAL DEVLETİN GEREĞİ YERİNE GETİRİLMEDİ

 

Pandemi sürecinde esnafın hiçbir sorununun çözülmediğini kaydeden Tutdere, “Diyecekler ki bazı şeyler hiç mi yapılmadı? Yani mesela bankalara gidildi, kredi verildi falan diye. Bunlar zaten vardı. Esnafa krediyi faizsiz mi verdiler? Esnafın daha önce aldığı kredilerin faizleri mi silindi? Dükkanını kapat dedikleri esnafın kirasını mı ödediler? Hayır. Ne yaptılar? Sadece esnafa borç verdiler, karşılığında da faizle alacaklar. Tamam dükkanı kapatmak gerekiyor içinde bulunduğumuz süreç dolayısıyla ancak dükkanını kapat dedikleri esnafa yardım etmeleri de gerekiyor. Bırakın gelir elde etmeyi, kirasını ödeyemediği için dükkanını kapattı esnaf. Çocuğuma bir ayakkabı alamıyorum diyen esnaflarımız var. Bu hükümet maalesef sosyal devletin gereğini yerine getirememiştir.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

 

ESNAFA YİNE “FAİZ” ÇIKTI

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın esnafa müjde şeklinde yaptığı açıklamaları eleştiren Tutdere, “Sayın Erdoğan daha bugün müjde adı altında bir açıklama yaptı. ‘Esnaf ve sanatkarlarımıza bir müjde vermek istiyorum’ diyen Erdoğan, ”Halkbank tarafından esnaf ve sanatkarlara kullandırılan Hazine ve Maliye Bakanlığı faiz destekli kredilerin 1 Ocak 2021-30 Haziran 2021 arası 6 aylık dönemde ödenmesi gereken taksitleri ertelenecektir.’ dedi. Daha birkaç gün önce yüksek faize karşıyım diyen Cumhurbaşkanının müjdesinden borç batağına sürükledikleri esnafa yine faiz çıktı!

 

Ticaret Bakanı Pekcan’ın açıkladığı kapanan işletmelere ilişkin veriler şöyle:

 

2019 yılında kapanan esnaf ve sanatkar işletmesi sayısı: 114 bin 977

 

1 Mart 2020-30 Kasım 2020 tarihleri arasında kapanan esnaf ve sanatkar sayısı: 64 bin 474

 

2019 yılında kapanan şirket (anonim şirket, limited şirket, kollektif şirket ve komandit şirket) ve ticari işletme sayısını 34 bin 22

 

1 Mart 2020-30 Kasım 2020 tarihleri arasında kapanan şirket ve ticari işletme sayısı: 24 bin 172

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir