CHP’den esnafı rahatlatacak kanun teklifi

Politika

Written by:

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, pandemi döneminde kepenk kapatan, gelir hacmi düşen ancak 27 kalem vergi ödemeye devam eden esnafı bir nebze de olsa rahatlatacak Kanun Teklifi hazırladı. Teklif yasalaşırsa kira stopajı kaldırılacak; esnaf pandemi boyunca ilan ve reklam vergisi ile çevre temizlik vergilerinden muaf tutulacak.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Gelir Vergisi Kanunu ile Koronavirüs (COVID-19) Salgınının Ekonomik ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi’ni TBMM Başkanlığına sundu. CHP’li Bulut, ekonomimizin en önemli ayağından birini oluşturan esnafın durumunun iyileştirilmesi, desteklenmesi, varlığını devam ettirebilmesi için gerekli tedbirlerin alınmasının ülke ekonomisinin geleceği için de gerekli olduğunu kaydetti.

ESNAF BORÇ YÜKÜ ALTINDA

Ülkemizde pandeminin görüldüğü Mart 2020’den bu yana koronavirüs tedbirleri kapsamında kepenk kapatan ya da faaliyetleri kısıtlanan esnafın büyük bir gelir kaybına uğradığını belirten Bulut,  “Covid-19 salgınının ekonomide yol açtığı sorunlar neredeyse salgının önüne geçmiştir. Ertelenen vergiler, krediler, SSK ve Bağ-Kur ödemeleri, iş hacminin düşmesi dolayısıyla ödenemeyen kira, elektrik, su, doğal gaz ve stopaj gibi borçlar esnafın belini bükmektedir” dedi.

27 KALEM VERGİ ÖDÜYOR

Toplam 27 kalemde vergi ödemekte olan esnaf ve sanatkârın bu süreçte yalnız bırakıldığını, iktidarın, pandemi boyunca kepenk kapatan, faaliyetleri kısıtlanan esnafa geri ödemeli kredinin yanı sıra geçtiğimiz yılın sonunda açıkladığı paketle cüzi bir miktarda 3 aylık kira desteği verdiğini ifade eden Bulut, biriken prim borçlarının, faizleri silinerek yapılandırıldığını, ancak imkânları sınırlı birçok esnafın bu olanaktan yararlanamadığını bildirdi.

KEPENK KAPATAN ESNAF ARTTI

CHP’li Bulut, “Geçtiğimiz yıl 114 bin 977 iş yeri kapanırken, iş yeri kapanışları bir önceki yıla göre yüzde 8,2 artmıştır. Kriz derinleştikçe kepenk kapatan esnaf sayısı da artmaktadır. Yaşanan salgın sürecinden en fazla etkilenen küçük ve orta boy işletmelerin bankalara olan kredi borçları ise 2020 yılı sonu itibariyle 856 milyar lira olarak gerçekleşmiştir.  KOBİ kredilerinin 17 milyar dolarlık (128,4 milyar liralık) kısmı döviz kredilerinden oluşmaktadır. KOBİ’lerin zamanında ödeyemediği kredi borçları 58,4 milyar liraya çıkmıştır. Esnaf, borçlarını ödeyemediği için yasal işlemler ile karşı karşıya kalmaktadır” dedi.

HALA VERGİ ÖDÜYOR

Esnafın iş yeri kapalı olsa da faaliyetleri kısıtlansa da hala vergisini, faturalarını ödediğini belirten Bulut, esnafın SSK-Bağ-Kur primleri her ne kadar ötelenmiş olsa da önümüzdeki dönemde büyük bir borç yüküyle karşı karşıya kalacağını kaydetti.  Esnafın yıllardır sırtındaki en büyük kamburun ise kira stopajı olduğunu belirten Bulut şöyle devam etti:

İşyeri kirası üzerinden esnafın sırtına yüklenen, kira gelirinden doğan vergiyi (kira stopajı), kira gelirini elde eden mülk sahibinden önce, esnaf peşinen ödemektedir. Pandemi süresince iş yapamayan esnaf ilan ve reklam vergisini,  çevre temizlik vergilerini de belediyeye ödemek sorunda kalmaktadır.

ESNAF RAHAT NEFES ALACAK

Bulut, hazırladığı Kanun Teklifi’nin yasalaşması halinde ekonominin bel kemiği olan esnafa bir nebze de olsa nefes aldıracağını,  kira stopajının kalkacağını, e esnafın pandemi boyunca ilan ve reklam vergisi ile çevre temizlik vergilerinden muaf olacağını belirtti.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir