Kamu avukatlarına ikinci baro imzası için baskı mı yapılıyor?

AnalizPolitika

Written by:

Chp’li Hakverdi Kamu Kurumlarında çalışan avukatlara ikinci baro için yapılan imza baskısını meclis gündemine taşıdı.

Kamu avukatları fişleniyor mu?

Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle konuyla ilgili yazılı soru önergesi veren Hakverdi.

Adalet Bakanlığı Bürokratlarının 2. Baro kurulması için imza toplanması telkini ile Bakanlıklarda ‘ Hukuk Hizmetleri Genel Müdürleri ’, kurumlarda ‘ Baş hukuk müşavirlerine ’ talimat verip vermediğini soran Hakverdi, kamuda çalışan avukatların bu yöntem ile fişlendiği ve işleri ile tehdit edildiği iddialarını da gündeme getirdi.

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.  08.10.2020

 

                                                                                                                           Ali Haydar HAKVERDİ

                                                                                                                          CHP Ankara Milletvekili

 

Temmuz 2020 tarihinde TBMM Genel kuruluna getirilen Çoklu Baro düzenlemesi her türlü itirazımıza ve ısrarımıza rağmen kanunlaştı. Bu süre zarfında Başta İstanbul olmak üzere Ankara ve İzmir’de 2. Baro kurma girişimleri başarısızlıkla sonuçlandı. Gerekli imzayı toplayamayan girişimler sonuçsuz kaldığında devreye İçişleri Bakanlığı girerek Baroların genel kurullarının 2 ay ertelenmesine karar verdi.

Toplu halde mitingler, düğünler, toplantı ve organizasyonlar yapan iktidar iş Baro Genel Kurullarına geldiğinde pandemiyi hatırladı.

İçişleri Bakanlığı’nın aldığı bu kararın gerekçesinin pandemi değil siyasi olduğu, İstanbul haricinde yeterli imzayı toplayıp kurulamayan ikinci barolara zaman kazandırmak olduğu gün gibi ortadayken, kamu kurumlarında görev yapan avukatlara imza baskısı yapıldığına dair haberler gündemde yer almaya başladı.

Bu çerçevede;

1-Adalet Bakanlığı Bürokratlarının 2. Baro kurulması için imza toplanması telkini ile Bakanlıklarda ‘ Hukuk Hizmetleri Genel Müdürleri ’, kurumlarda ‘ Baş hukuk müşavirlerine ’ talimat verdiği doğru mudur?

2- Adalet Bakanlığı bürokratlarından aldığı talimatla Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlerinin ve Baş Hukuk Müşavirlerinin kurumlarında çalışan avukatları odalarına çağırarak kurulacak yeni barolar için imza istedikleri doğru mudur?

3- Kamuda çalışan avukatlar bu yöntem ile fişlenmekte ve işleri ile tehdit edilmekte midir?

4- Bu haberler üzerine kamu kurum ve kuruluşlarının hukuk birimlerinde herhangi bir inceleme ve soruşturma yapmayı düşünüyor musunuz?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir