DEPREM RİSKLİ BİNALARI KYK YURDU OLARAK KULLANMIŞLAR!

AnalizPolitika

Written by:

Sayıştay Raporlarında ortaya çıkan skandallara bir yenisi daha eklendi. Gençlik ve Spor Bakanlığını denetleyen Sayıştay, deprem yönetmeliğine aykırı binaların öğrenci yurdu olarak kullanıldığını tespit etti.

Konuyu gündeme getiren CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin, “Sayıştay raporu ile deprem yönetmeliğine aykırı binaların, yurt olarak kullanıldığı ortaya çıktı. TÜRGEV yurtlarına gelince gösterilen özen, devlet yurtları için gösterilmiyor. KYK yurtlarında kalan öğrencilerin can güvenliği sorunu var. Bu yurtlarda barınan öğrencilerin canına kast edenlerin acilen yargılanması gerekir” ifadelerini kullandı.

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin’in açıklaması şöyle:

“Sayıştay Raporlarının TBMM’ye sunulmasından sonra, bütün kurumlara ilişkin değerlendirmeler de ortaya çıkıyor. İncelemelerini sürdürdüğümüz Sayıştay Raporlarında tespit edilen usulsüzlükler, Türkiye’de devlet kurumlarını yönetenlerin ne derece keyfi davrandığını, ‘nasılsa bir şey olmaz, fark edilmez’ diyenlerin sorumsuzluğunu gözler önüne seriyor. Raporları okurken kanımız donuyor. Bunun son örneği, Gençlik ve Spor Bakanlığı raporunda görünüyor. Bakanlığa bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK)’nu inceleyen Sayıştay Raportörleri, yurt binalarındaki fiziki yetersizliği tespit etmiş. Deprem Yönetmeliğine aykırı ve Yangın Söndürme Sistemleri olmayan binalar KYK tarafından kiralanmış ve üniversiteli arkadaşlarımıza yurt olarak sunulmuş. Bu skandal ötesi duruma söylenecek şey bulmakta zorluk çekiyoruz. Her ile üniversite açmakla övünen iktidar, eğitimin bilimsel kalitesini yerle bir etmişti. Bu rapordan anlıyoruz ki, yalnızca bilimsel kalite değil, öğrencilerin konakladığı yaşam alanlarındaki fiziksel kalitede yerlerdedir.

 

TÜRGEV’e Gelince Akıllı; KYK’ya Gelince Riskli Bina!

Bilal Erdoğan’ın yöneticisi olduğu TÜRGEV’e gelince, her türlü imkanı, bağışı peş peşe sıralayan kaynaklar söz konusu devletin yurtları olunca öğrencileri adeta ölüme terk etmişler. Yüzbinlerce öğrencinin ailesi bu durumdan habersiz bir şekilde, çocuklarını devlete güvenip yurtlara emanet etmiş. Yarın yaşanacak olası bir depremde bu binalar yıkıldığında, bu ailelere tabut göndermeyi reva mı görüyorsunuz? Buna da mı fıtrat diyeceksiniz? Burada sorumlu kimse derhal yargılanmalı ve bu yurtlar tek tek açıklanıp o öğrenciler güvenli yerlere nakledilmelidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir