HDP ve sosyalistlerden ortak mücadele açıklaması: “Üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye kararlıyız!”

AnalizPolitika

Written by:

HDP’nin çağrısıyla yeni dönemde ortak mücadele zeminlerini konuşmak için bir araya gelen EMEP, EHP, Halkevleri, HDP, SMF, TİP, TÖP ve TKP, toplantı sonrası ortak bir açıklama yaptı. Olası seçimler öncesinde ittifak tartışmalarıyla da gündeme gelen toplantının sonrasında yapılan açıklamada mücadele zeminlerini ortaklaştırmak, ortak mücadeleleri büyütme ve kapsayıcılık adına bütün demokratik güçleri dahil edebilme vurguları öne çıktı

HDP’nin çağrısıyla yeni dönemde ortak mücadele zeminlerini konuşmak için bir araya gelen Emek Partisi (EMEP), Emekçi Hareket Partisi (EHP), Halkevleri, Halkların Demokratik Partisi (HDP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) ve Türkiye Komünist Partisi (TKP), toplantı sonrası ortak bir açıklama yaptı. Olası seçimler öncesinde ittifak tartışmalarıyla da gündeme gelen toplantının sonrasında yapılan açıklamada mücadele zeminlerini ortaklaştırmak, ortak mücadeleleri büyütme ve kapsayıcılık adına bütün demokratik güçleri dahil edebilme vurguları öne çıktı.

Ortak açıklama şöyle:

Türkiye’nin içinde bulunduğu toplumsal, siyasal ve ekonomik sorunlar çığ gibi büyümektedir. İktidarın sömürü, talan ve ayrımcılık politikaları, toplumun ezilen bütün kesimlerinin her türlü insani haklarının ellerinden alınmasına, yoksullaşmaya neden olmakta ve doğanın talan edilmesine yol açmaktadır. Bu gidişattan çıkmak için umudu büyütecek, topluma güven verecek güçlü bir birliği kurabilir, mevcut baskı rejiminin önünü kesebilir, demokratik değişim ve dönüşümün önünü açabiliriz. Bu nedenle Türkiye’nin demokratik, sol, sosyalist ve devrimci güçlerinin geniş bir mücadele ortaklığı sağlaması gerektiğine inanıyoruz.

 

Bu çerçevede, HDP’nin yapmış olduğu çağrıyla 18 Ocak 2022 tarihinde aşağıda imzası bulunun siyasal yapılar olarak bir araya geldik. Bu toplantıda aldığımız kararları kamuoyuyla paylaşıyoruz:

 

Ortak mücadeleyi sürdürmeyi, bu mücadele zeminlerini çoğaltmayı ve güçlendirmeyi,

Ortak mücadele konularını belirlemek, bunları hayata geçirmeye yönelik içerik, yöntem ve takvimi oluşturmak için düzenli görüşmelere devam etmeyi,

Mevcut katılımla kendini sınırlamayan, ortak mücadelenin Türkiye’nin bütün demokratik, sol, sosyalist ve devrimci güçlerini kapsayacak şekilde genişletilmesini hedeflemeyi karar altına aldık.

Türkiye’nin bütün ezilenleri, ötekileştirilenleri, mağdurları, emekçileri, kadınları, gençleri ve ekoloji mücadelesi verenleri ile en geniş demokrasi, eşit yurttaşlık ve mücadele ortaklığını kurmanın yol ve yönetmelerini konuşmaya devam edeceğiz. Demokratik, sol, sosyalist ve devrimci güçler olarak üzerimize düşen toplumsal sorumluluğu yerine getirmeye kararlıyız.

 

Dayanışma, mücadele ve umutla…

Kaynak: sendika.org

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir