CHP’li Zeybek: “Parti kongreleri tam gaz devam ediyor, baro seçimleri yasak”

AnalizPolitika

Written by:

CHP Antalya Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Rafet Zeybek, Antalya Barosu’nun genel kurul yapma talebinin Muratpaşa 1. İlçe Seçim Kurulu tarafından reddedilmesi ve parti kongreleri ile kurultaylarının yapıldığı ortamda baro seçimlerinin engellenmesine dair açıklamada bulundu.

 

AKP’YE LEBALEB KONGRE SERBEST,  BAROLARA SEÇİMLER YASAK

 

CHP’li Zeybek açıklamasında şu ifadeleri kullandı; “Ekim ayından bugüne kadar Barolar, yasada belirtilen duruma göre genel kurullarını yapmak için resmi başvurularda bulunuyor ancak AKP iktidarı, pandemiyi bahane göstererek baroların kendi demokratik süreçlerini engellemeye devam ediyor. Son olarak Antalya Barosu’nun genel kurul talebi Muratpaşa 1. İlçe Seçim Kurulu tarafından reddedildi. Üçüncü kez ertelenen ve ucu açık olan bu son erteleme ile avukatların demokrasi mücadelesi engellenmek isteniyor.

Lebaleb dolu AKP kongre ve kurultaylarına izin verilen salgın sürecinde, barolara reva görülen yasakçı yaklaşımı kabul etmek mümkün değildir. Demokrasi, siyasal iktidarın tekelinde değildir, baroların genel kurullarını yapmaları sağlanmalıdır, Antalya Barosu ve birçok baro süreç içinde mücadelelerini sürdürüyor ve talepleri yasada belirtilen genel kurullarını biran önce yapmak.”

 

ÇOKLU BARO DÜZENLEMESİNE KARŞI ÇIKAN BAROLAR CEZALANDIRILIYOR

 

CHP Antalya Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Zeybek açıklamasının devamında, temmuz ayında yasalaşan “Çoklu Baro” düzenlemesine karşı çıkan baroların genel kurullarının sürekli engellenmesinin bir cezalandırma olduğunu belirtti. CHP’li Zeybek açıklamasının devamında şunları söyledi;

“AKP’nin “yargı reformu” ve “ileri demokrasi” söylemleri uygulamada yargıya müdahale ve baro seçimlerinin ertelenmesi olarak karşımıza çıkmaya devam ediyor. Baroların genel kurullarını engelleyen, yargıyı siyasallaştırmak için savunmayı çoklu barolar ile bölmek isteyen AKP iktidarı, salgın sürecini istismar etmektedir. Yasakların yasallaştığı AKP demokrasisi ve hukukunun olağanlaşmasını kabul etmiyoruz. Demokrasi ve adaleti, siyasal iktidarın insafına bırakmayacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir