CHP’li Hakverdi: “Ankara’da tarihi eserler ile Ermeni ve Katolik Mezarlığı’nın bulunduğu alana yapılan inşaat, tarihe ihanet, mezarlıklara büyük saygısızlıktır.”

AnalizPolitika

Written by:

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi verdiği soru önergesinde Ankara Ulus’ta tarihi eserler ile Ermeni ve Katolik Mezarlığı’nın bulunduğu alana yapılan inşaatı Meclis gündemine taşıdı.

Önce Tarihi Eser Niteliğindeki Binayı Yıktılar, Şimdi ise Tarihi Kalıntı ve Mezarların Olduğu Alana Bina Yapıyorlar

Hakverdi, “Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un cevaplaması talebi ile meclis başkanlığına sunduğu yazılı soru önergesinde “Ankara Ulus’ta bulunan tarihi İller Bankası binası, Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla yapılmış, Cumhuriyetimizin ilk yıllarına da tanıklık etmiş önemli bir eserdi. Bu tarihi bina 2017 yılında, Melike Hatun Cami’nin inşaatının genişletilmesi amacıyla, tüm itirazlara rağmen yıkıldı. Melike Hatun Camii’nin arkasında, İller Bankası’nın yeniden yapılması için ayrılan parselde yürütülen çalışmalar sırasında, insan kemiklerine rastlandı. Bu alanda bulunan kemikler Anadolu Medeniyetler Müzesi ekipleri tarafından inceleme altına alınmıştır. Öte yandan; tarihi kaynaklarda bu bölge, Ermeni ve Katolik Mezarlığı olarak geçmekte. İlgili parselin tapu kayıtları sorgulandığında, bu alanda kilise ve hamamın bulunduğu tarihi eserler görülmesine rağmen; alandaki inşaat çalışmaları hala devam etmektedir.” dedi.

“Üzerine 46 dükkân yapmak için, içinde mezarlığın da bulunduğu bu tarihi alana beton dökmek tarihi ve kültürel mirasa ihanet etmektir.”

AKP döneminde birçok doğal tarihi doku üzerine beton döküldüğünü dile getiren Hakverdi, yapılan inşaatın bu alanda bulunan mezarlara da büyük saygısızlık olduğunu söyledi.  Hakverdi, TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde “Anadolu, geçmişten bu güne kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir coğrafyadır. Bu toprakları bu kadar kıymetli yapan değerlerden biri de, üzerinde yaşamış olan halkların, bu topraklar üzerinde bıraktığı izlerdir. Gelecek kuşaklara bırakılan bu izlere saygı duymak ve sahip çıkmak, bir insani görev olduğu gibi, cumhuriyetimizin de kuruluşundan beri taşıdığı hassasiyetler arasındadır. Ancak maalesef AKP döneminde bu hassasiyet ortadan kaybolmuş ve birçok doğal tarihi doku üzerine beton dökülmüştür. Üzerine 46 dükkân yapmak için, içinde mezarlığın da bulunduğu bu tarihi alana beton dökmek tarihi ve kültürel mirasa ihanet etmektir. Bu doğrultuda gerekli hassasiyetleri göstererek, bu alanda oluşacak tahribatın önüne geçmek ve bu alanı koruma altına almak gerekmektedir.” İfadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir