CHP’li Bulut: Şehir hastanelerinde neler satıldı?

AnalizPolitika

Written by:

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Saray’ın müteahhitti Rönesans’ın, 5 şehir hastanesinin işletmesini Danimarkalı ISS şirketine satmasına tepki gösterdi. Bulut, “Şehir hastanelerinde yapılan sözleşmeler ticari sır gerekçesiyle açıklanmıyor. Sağlık Bakanlığı mutlaka bir açıklama yapmalı. Danimarkalı şirkete şehir hastanelerinde neleri sattılar?” dedi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Saray’ın müteahhitti Rönesans’ın, Bursa, Elazığ, Yozgat ve İstanbul Başakşehir şehir hastanelerini Danimarkalı ISS şirketine satmasını yazılı açıklama ile değerlendirdi. Bu satışla birlikte Kamu- Özel Ortaklığı modelinin iflas ettiğinin anlaşıldığını kaydeden Bulut, “Saray müteahhitleri şehir hastanelerinden kaçmaya başladı. Danimarkalı şirket, Türkiye’de 100’den fazla AVM’ye ve 50’den fazla zincir mağazaya yönetim hizmeti veriyor. Vazgeçilmez bir Anayasal hak olan sağlık alanı AVM mantığıyla yönetilemez” ifadelerini kullandı.

RANT KAPISI

Kamu-Özel ortaklığına yasal zemin oluşturarak Saray’ın müteahhitlerine yeni bir rant kapısı oluşturulduğunun altını çizen Bulut, şehir hastaneleri aracılığıyla 25 yıl boyunca halkın vergilerinin yandaşların ceplerine hortumlandığını, her yıl artan bütçe açıklarının, bütçedeki faiz ödemelerinin yükünü de vatandaşın sırtına yüklendiğini kaydetti.

SÖZLEŞMELER TBMM’DEN SAKLANIYOR

‘Milletin cebinden bir kuruş çıkmıyor’ denilen şehir hastaneleri için bütçeden devasa paralar ödendiğini kaydeden Bulut, şehir hastanelerini çok sayıda alt işverenin olduğunu belirterek, “Satılan 5 hastanede 9 bin 500 yatak kapasitesi var. Devletten sonra Türkiye’nin en büyük sağlık şirketi. Şehir hastanelerinde yapılan sözleşmeler TBMM’ye ticari sır gerekçesiyle açıklanmıyor” ifadelerini kullandı.

ŞEHİR HASTANELERİNDE NELERİ SATTILAR?

Sözleşmelerin Meclis adına denetim yapan Sayıştay’dan da gizlendiğini kaydeden Bulut, şöyle devam etti:

Sağlık Bakanlığı mutlaka bir açıklama yapmalı. Danimarkalı şirkete, şehir hastanelerinde neleri sattılar. 5 şehrimize sağlık hizmetini Danimarkalılar mı sağlayacak? Bu satış ülkenin, yararına mı, zararına mı? Sağlık Bakanlığı bu satışa neye göre onay verdi? Yanıtlanması gereken çok sayıda sor var. Ancak açıklama yapması gereken iktidar sözcülerinin, Sağlık Bakanı’nın ağzını bıçak açmıyor.”

ŞEHİR HASTANELERİ KAMULAŞTIRILMALI

CHP olarak şehir hastanelerini karşı olmadıklarının, kamu-özel ortaklığıyla yapılıyor olmasına karşı çıktıklarını hatırlatan CHP’li Bulut, bu satış sonrası eleştirilerinde haklı olduklarının ortaya çıktığını söyledi. Bulut, mevcut şehir hastanelerin kamulaştırılıp, Sağlık Bakanlığı’na devredilmesi gerektiğini belirtti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir