CHP’Lİ BARUT; PAMUK İTHALATINA VERECEĞİNİZ PARAYI, DESTEK OLARAK ÇİFTÇİYE ÖDEYİN

AnalizPolitika

Written by:

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, ‘beyaz altın’ olarak bilinen pamuğun, üreticinin beyaz kefeni ve kara talihi olduğunu söyledi. Pamuk üretimi ve üreticiye destek verilmesini isteyen Barut, son 3 yıldır 80 kuruş olarak açıklanan pamuk destekleme priminin kilogram başına en az 1.5 lira olarak açıklanmasını talep etti.

PAMUK TARLALARINI İNCELEDİ

Pamukla özdeşleşen bereketli Çukurova topraklarında ekim alanı azalan pamuk tarlalarını gezen CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, yanlış tarım politikaları nedeniyle üreticilerin pamuktan uzaklaştığını söyledi. Eylül ayı itibariyle hasadı yapılacak pamuk tarlalarında üreticilerle görüşüp sorunlarını dinleyen Barut, “Pamuk, ülke ihracatımızın önemli kalemlerindendir. Tekstil ve konfeksiyon sanayisinin hammaddesidir. Beyaz altın olarak bilinen pamuk, emek yoğun bir üründür, zahmetli ve üretim maliyeti yüksektir. Üretim maliyetlerinin altında satılmaması gerekir. Maalesef ülkemizde uygulanan yanlış tarım politikaları nedeniyle pamuk ekim alanları azaldı, neredeyse kayboldu. Yıllık pamuk ihtiyacımız 1.5 milyon ton, üretimimiz ise 1 milyon ton civarında. Her yıl 500 bin tonun üzerinde pamuk almak için 1 milyar dolardan fazla para verip ithalat yapıyoruz. Pamukta net ithalatçı hale geldik. Oysa ülkemizin en uygun yerlerinde pamuk yetiştirilmiyor” dedi.

“PAMUKTA DESTEKLEME PRİMİ 1.5 LİRA OLSUN”

Pamuğun Çukurovalı çiftçinin göz nuru olduğunu anımsatan Ayhan Barut, üreticilerin yanlış tarım politikaları nedeniyle üretimden uzaklaştığına dikkat çekerek şunları kaydetti:
“Son dönemlerde maalesef beyaz altın pamuk, üreticinin beyaz kefeni, kara talihi hale geldi. Neden? Çünkü pamuk yeterince desteklenmiyor. İthalat yapılmaması lazım, ihraç edilmesi gerek ama tersi yapılıyor. Adana’da 2 sezon önce pamuğun kilogramı 4.5 liraya satılıyordu, 2 sene geçti ama şimdi 3 lira ve altına indi. Uygulanan prim de 80 kuruş olarak 3 yıldır aynı kaldı. Oysa pamuk üretim maliyetleri yüksektir. İlacından mazotuna, tohumdan gübresine son iki yılda yüzde 200 oranında arttı ama ürün fiyatı yerinde saydı. Pamukta teşvik primi politikası son derece yanlıştır. 2019 yılında ödenmesi gereken bu 80 kuruşluk prim, bir sezon sonra daha bugünlerde ödenmeye başlandı. Önümüzdeki dönemde, Çukurova’nın esas ve ana ürünü olan pamuğun eski günlerine kavuşması için kilogram başına destekleme priminin en az 1.5 lira olması gerekiyor. Buna ihtiyacımız var. Bugünlerde çiftçiye bu müjdenin verilmesi gerekiyor. Pamuğun 3 yıldır aynı olan prim miktarını 1.5 lira olarak açıklayın. Zor durumdaki çiftçiyi kurtarın. Aksi takdirde başka ülkelerin çiftçilerine ithalat yapılarak para verilecek, bizim pamuk üreticimiz ise tarımdan uzaklaşacak. Pamuk, bu topraklarda kaybolacak. Ancak eski siyah beyaz Türk filmlerinde pamuk görebileceğiz. Pamuk üretiminin tamamen bitmemesi için üreticinin desteklenmesi gerek. İthalat yerine, yerli üreticiye destek verilmeli.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir