CHP’Lİ BULUT; ÇKS BAŞVURULARI İLERİ BİR TARİHE ERTELENMELİ

AnalizPolitika

Written by:

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Çukurova çiftçisinin bu yıl bütün olumsuzlukları art arda yaşadığını belirterek, Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvurularının ileri bir tarihe ertelenmesini istedi. Bulut, “30 Haziran Salı günü dolacak ÇKS başvurularının ertelenmesi çiftçimize bir nebze de olsa rahat nefes aldıracaktır” dedi.

ANKARA///

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Çukurova çiftçisinin Çiftçi Kayıt Sistemi başvurularının ertelenmesine yönelik talebine destek verdi.  Yazılı bir açıklama yapan Bulut, çiftçinin bu yıl neredeyse bütün olumsuzlukları yaşadığını kaydetti.

ÇİFTÇİMİZ BÜTÜN OLUMSUZLUKLARI YAŞADI

Çiftçinin, pandemiye rağmen sofralarımızı eksik bırakmamak için büyük bir fedakarlıkla  tarlasında, bahçesinde üretime devam ettiğini söyleyen Bulut,  Covid 19 salgınının yanı sıra aşırı yağış, dolu, fırtına ve çöl sıcakları derken en son 19 Haziran Cuma günü yaşanan sel nedeniyle pamuk, narenciye, ayçiçeği ve mısır gibi ürünlere zarar verdiğini kaydetti. Bulut, tarlasında, bahçesinde oluşan zararlarla boğuşan, bütün olumsuzluklara rağmen üretmeye, ekonomiye katkı sunmaya çalışan çiftçinin bu süreçte Çiftçi Kayıt Sistemi işlemlerini ertelemek zorunda kaldığını bildirdi.

ÇKS BAŞVURULARI İLERİ BİR TARİHE ERTELENMELİ

Tarım sigortasından krediye, gübre, mazot ve yem bitkilerinin yanı sıra prim uygulamalarına kadar tüm tarımsal desteklerden yararlanabilmenin tek şartı olan ÇKS’ye başvuruların 30 Haziran günü dolacağını kaydeden Bulut, “ÇKS başvurusu yaptırmayan üreticilerimiz yıl içinde verilen mazot, gübre, yem bitkileri ve prim uygulamaları başta olmak üzere çiftçiye verilen desteklerden, düşük faizli krediden yararlanamamaktadır. Çiftçimiz, tarımsal faaliyetlerini sürdürebilmek, başvurularda oluşacak yoğunluktan dolayı bulaşı riskinin de önüne geçilmesi için ÇKS başvurularının ertelenmesini istemektedir. ÇKS başvurularının ileri bir tarihe ertelenmesi çiftçimize bir nebze de olsa rahat nefes aldıracaktır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir