CHPLİ AYTEKİN O MADENLE İLGİLİ ÇARPICI GERÇEĞİ AÇIKLADI: MADEN SAHASI ÇÖKEBİLİR!

Politika

Written by:

Balya Koyuneri köyünde bulunan maden ocağında yerinde incelemelerde bulunan CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, konuya dair çarpıcı gerçeği açıkladı. Maden yatağında kaymanın meydana geldiğini söyleyen Aytekin, “bu maden sahası yarın çökerse ortada ne dere kalır, ne de Koyuneri köyü. Dere yatağında maden ruhsat izni vermek insanlık suçudur.” dedi.

 

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin’in konuya dair açıklaması şöyle:

 

Geçtiğimiz günlerde Balya Koyuneri’ndeki madeni yerinde inceleyip, notlarımızı almıştık. Konuyu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e de sorduk. Cevapları gelince kamuoyu ile paylaşacağız. Ancak, burada daha büyük bir problemimiz var. Toprak zemin üzerinden alınan numunelerin incelenmesi sonucuna göre bu arazide madene izin vermek katliama izin vermekten farksız. Maden, atıklarını dere kenarına bırakıyor. Bu durum bile başlı başına suç teşkil ediyor. Ayrıca derenin yatağı değişmiş. Dere kenarına ruhsat vermek insanlık suçudur. Doğaya karşı işlenen suçlar karşısında doğa intikamını er geç alır. Ancak bu bölgede yapılan iş, belli ki bir yerlerde sırt sıvazlamayla, geçiştirmeyle yapılan bir iş. “Köylülerin topraklarını alırız, parası neyse veririz deyip” araziye çöken bu zihniyet, ülkenin her yerindeki zihniyetin tezahürüdür.

 

AKP Çevre Katliamında Lider

Çevre katliamı konusunda AKP’nin maharetleri bitmiyor. Özellikle Balıkesir’in dağlarıyla daha yakından ilgileniyorlar. Dağları delik deşik eden AKP zihniyeti, kendisinden sonra anıt diye kel tepeleri bıraktı.  AKP’nin Balıkesir’de diktiği bu utanç anıtlarını hiç kimse unutmayacak.

 

Buradan bir kez daha uyarıyoruz: Tüm şikayetlere rağmen suç işlenmesine göz yumanlar en az bu derenin yatağı ile oynayıp insanların canına kast edenler kadar suçludur. Koyuneri köyünde çevre katliamının yanı sıra insanların canına da kast edilmektedir. Köylünün uğrayacağı herhangi bir zararın vebali de bu katliama göz yumanların boynundadır!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir