CHP Deprem Vergilerinin Peşini Bırakmıyor

AnalizPolitika

Written by:

CHP deprem vergilerinin peşini bırakmıyor.

 

Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Meclis Başkanlığına sunduğu araştırma önergesi ile bir kez daha deprem vergilerini meclis gündemine taşıdı.

 

1999’da yaşanan büyük depremin ardından “geçici” denilerek toplanmaya başlanan ve 21 yıldır halktan toplanan deprem vergileri 72 milyar lirayı geçmiş durumda. Depremzedelerin yaralarını sarmak ve ihtiyaçlarını karşılamak için halktan toplanan bu paranın tam olarak nerelere aktarıldığı ise meçhul durumda. TBMM Başkanlığı’na sunduğumuz yazılı önerge ile bir kez daha deprem vergilerinin nerelere aktarıldığının meclisçe araştırılmasını ve şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşılmasını istedik.

 

 

 

Deprem vergileri İngiliz tefeciler, beşli müteahhit çete ve cemaatlere mi aktarıldı?

 

Ülkemizin deprem kuşağında olması nedeni ile yaşanacak büyük bir depreme karşı geniş kapsamlı önlemler almak, yapı stoğunu iyileştirmek ve yaşanan kaybı tazmin edebilmek için hazır bir kaynak bulundurmak gerekmektedir. Ama ne yazık ki bu amaçla toplanan deprem vergileri 21 yıl içerisinde farklı amaçlara kullanılarak tüketilmiş durumdadır. Vergilerin akıbetine dair soruları dönemin Bakanı Şimşek, ‘‘duble yollara harcadık’’, Cumhurbaşkanı Erdoğan ise ‘‘ Harcanması gereken yerlere harcadık ’’ gibi ifadelerle geçiştirmişlerdir. Konu hakkında daha önce de verdiğimiz birçok araştırma önergesi AKP ve MHP oyları ile reddedildi. Afet toplanma merkezlerini dahi ranta açan bir anlayışın toplanan deprem vergilerini de nerelere aktardığı bilinmemektedir. Halktan toplanan deprem vergileri, İngiliz tefecilere mi, ihale kralı 5’li müteahhit çetesine mi yoksa paravan vakıflar aracılığı ile cemaatlere mi aktarıldı? Bu konuda kamuoyunun aydınlatılması zaruridir.

Araştırma önergesi metni ise şöyle;

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

31.10.2020 Cuma günü İzmir’de yaşanan deprem sonrası deprem vergileri bir kez daha gündeme gelmiştir. Bugüne kadar vatandaşlardan toplanan deprem vergilerinin nereye harcandığı açıklanmış değildir. 2011 yılında dönemin bakanı Şimşek deprem paralarının “Sağlık, duble yol, demiryollarına vb” gittiğini söylemiş 2020 yılında ise yine aynı soru üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan “Harcanması gereken yere harcadık. Bundan sonra da bu tür şeylerin hesabını vermeye zamanımız yok.” Açıklaması yapmıştır. 1999  Gölcük ve Düzce depremlerinden sonra toplanmaya başlanan ve 2003 yılında kalıcı hale getirilen deprem vergilerinin nerelere harcandığının şeffaf bir şekilde kamuoyuyla paylaşılması amacıyla Anayasa’nın 98’inci, İçtüzüğün 104’üncü ve 105’inci Maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını saygılarımla arz ederim.

 

 

 

Ali Haydar HAKVERDİ

Ankara Milletvekili

Önerge ve İmzalar için,

Deprem Vergileri Önerge İmza

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir