Bulut: COVİD 19 ilacının tedarikinde sorun yaşanıyor

AnalizPolitika

Written by:

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, ağır koronavirüs hastalarına verilen Actemra adlı ilacın tedarikinin yapılamadığını bildirdi.  Bulut, ilacın formlarının hastanelerde stoklarının azalması ya da bulunamaması nedeniyle tedavilerin aksadığını, hasta yakınlarının ilacı karaborsadan fahiş fiyata tedarik ettiğini söyledi.

ANKARA///

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, iktidarın pandemi süreci yönetimini eline yüzüne bulaştırdığını, maskeyle başlayan, grip aşısı ile devam eden kaosun fahiş PCR test fiyatlarıyla büyüdüğünü söyledi. Pandeminin başında vatandaşların maskeye, kronik hastaların grip aşısına ulaşamadığını kaydeden Bulut, iktidarın salgının başından bu yana toplumdan, sağlık emekçilerinden hatta Bilim Kurulu’ndan gerçekleri sakladığını, vaka-hasta tartışmasıyla  salgının büyümesine neden olduğunu belirtti.

İLAÇ STOKLARDA AZALDI

Maske ve grip aşısına ulaşımdaki sıkıntıların ardından şimdi de ağır koronavirüs hastalarına verilen etkin maddesi tosilizumab olan Actemra adlı ilacın tedarikinde sorun yaşandığını kaydeden Bulut, bağışıklığı baskılayan, yoğun bakımlarda hayati şartlarda kullanılan ilacın 200-400 mg formlarının hastane stoklarında azaldığını ifade etti.

TEDAVİ AKSIYOR

CHP’nin eczacı kökenli milletvekili Bulut,  ilacın formlarının hastanelerde stoklarının azalması ya da bulunamaması nedeniyle tedavilerin aksadığını, hasta mağduriyeti yaşandığını bildirdi. İlaca kamusal güvence altında ulaşılamaması nedeniyle hasta yakınlarının ilacı karaborsadan fahiş fiyatlar karşılığında tedarik ettiğini söyleyen Bulut, ilacın ilgili firmadan daha fazla miktarda tedarik edilmesi, üretiminin ülkemizdeki firmalarca da gerçekleştirilmesinin zorunlu hale geldiğini kaydetti.

ULUSAL İLAÇ POLİTİKASI OLUŞTURULMALI

Türkiye’nin stratejik bir ürün olan ilaçta dışarıya bağımlı olduğunu kaydeden Bulut, yerli ilaç üreticilerine, araştırmalara yeteri kadar destek verilmediğini söyledi.  Devletin yerli ilaç sanayini desteklemesi ile ilaçta dışa bağımlılığın azalacağını, ilaç fiyatlarının düşeceğini, ilaca ulaşımın daha kolay hale geleceğini ifade eden Bulut, bir an önce ulusal ilaç politikası oluşturulması gerektiğini söyledi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir