Boğaziçi Üniversitesi’ne “vekaleten” atanan Naci İnci, kararname ile REKTÖR olarak ATANDI.

AnalizPolitika

Written by:

Resmi Gazete’de yayımlanan yine bir gece yarısı kararnamesine göre Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmet Naci İnci atandı. Maramara Üniversitesi’ne ise Prof. Dr. Mustafa Kurt atandı.

 

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sabaha karşı yayımlanan kararıyla görevden alınan ‘kayyum rekötr’ Melih Bulu’nun yerine vekil olarak geçen Prof. Dr. Mehmet Naci İnci, Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne atandı.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne, kayyum atanan Melih Bulu’nun görevden alınmasının ardından vekaleten üniversitenin öğretim üyelerinden Prof. Dr. Mehmet Naci İnci atanmıştı.

 

Cumhur İttifakı’nın iki üyesinin Boğaziçi Rektörlüğü için rekabete girdiği öğrenilmişti. YÖK, MHP’ye yakınlığıyla bilinen Naci İnci’yi önermiş ama AKP’li vekillerin tavsiyesiyle rektörlüğe Bulu atanmıştı.

 

Kulislerde konuşulan bilgilere göre Boğaziçi Üniversitesi rektör ilanına çıktıktan sonra Bulu görevden alınmasıyla vekaleten rektörlüğe getirilen Prof. Dr. Naci İnci YÖK’ün ilk tercihiydi. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’la YÖK yetkilileri arasında yapılan görüşmede de Naci İnci’nin ismi ön plana çıkmıştı.

YÖK Başkanı olarak atanan Prof. Dr. Erol Özvar’ın yerine Marmara Üniversitesi Rektörülüğe atanan isim ise Prof. Dr. Mustafa Kurt oldu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir