BAYRAMLIK FİLMLER

AnalizMedya

Written by:

Belki de ilk defa bu denli sessiz bir bayram geçiyoruz hepimiz. O büyük ve kalabalık bayram sofralarına sosyal mesafeler eklendi bu yıl. Pandemi sebebiyle evlerimizdeyiz. Belki çoluk çocuk 4-5 kişilik bir aileyiz, belki iki kişilik hayatlarımız. Aranızda muhtemelen koskoca evlerde bir başına olanlar da vardır. Ailemizden ya da sevdiklerimizden bir şekilde uzağız hepimiz. Üzülmeyin; bu da geçer ya hu! Şöyle kalpten, samimi, sıcacık sarılmaların, dokunmaların manasını uzun zaman önce kaybetmiştik bakarsınız bu uzaklık sebebiyle o şahane saf duygularımız da can bulur yeniden. Bu vesileyle hepinizin bayramını kutluyorum.

E mademki evdeyiz, televizyondan da sıkıldık hadi o zaman film izleyelim dedim ve benim bayramlık filmlerimden bir seçki yapayım istedim. Öyle IMDB puanı falan aramayın, yerlisi yabancısı, eskisi yenisi 32 kısım tekmili birden tümüyle kendi zevkim. Bir nevi full karışık duble boy tatlı tabağı. Seyreyleyin, eğlenin, hüzünlenin, kahkaha atın, heyecanlanın ve günün sonunda o günü mutlu bitirin.

  • BACK TO THE FUTURE – GELECEĞE DÖNÜŞ – 1985-1989-1990 : Seri filmler bu öneri yazısında bol bol karşınıza çıkacak en baştan belirteyim de herif kolaya kaçmış demeyin. Geleceğe dönüş serisi sanırım hemen herkesin favori filmlerindendir. Benzeri konuları Hollywood durup durup çekse bile en sağlamı hep bu seri olmuştur. Bence çoluk çocuk hep beraber oturup izlenecek en keyifli filmlerden biridir. Christopher Lloyd ve Michael J. Fox’un başrolleri paylaştığı filmde Steven Spielberg’ün imzası var.
  • BEETLE JUİCE – BETER BÖCEK – 1988 : İki dünya arasında sıkışan ruhların muhteşem komedisi. Tim Burton’un müthiş aklıyla kurduğu harika bir fantastik film. Konusu, çekimi, oyunculuğu dışında müzikleri ile tam anlamıyla efsane..
  • SECRET İN THEİR EYES – GİZEMLİ GERÇEK – 2015 : Çok güldüm biraz gerileyim, gizem çözeyim derseniz öneririm bu filmi. Julia Roberts, Nicole Kidman, Chiwetel Ejiofor ve Alfred Molina başrollerde. Haliyle Julia Roberts döktürüyor.Film üzerine ne anlatsam spoiler vereceğimden sadece izleyin diyeceğim.
  • STEEL MAGNOLİAS – ÇELİK MANOLYALAR – 1990 : Bazı filmler vardır sadece kadrosu için izlenir fakat bu film sadece kadrosuyla değil hikayesiyle de başka bir yerde bende. Tam bir kadın filmi aslında 6 ayrı kadının aynı hikayedeki farklı hayatları. Sally Field, Julia Roberts, Shirley MacLine, Dolly Porton, Darly Hannah, Olympia Dukakis… Hani Amerikan sinemasının neredeyse bütün kadın starları toplanmış ve minik bir film çekelim demişler gibi sade, duru ama dopdolu…
  • Oceans 11 – 12 – 13 – 2001 – 2004- 2007 : George Clooney, Brad Pitt, Matt Damon , Al Pacino vs… Suç filmleri içinde kendine ilk 3’te mutlaka yer bulan bir seri. Soyguna sanatsal bir bakış, müthiş bir yaratım, acayip kafalar…
  • ERIN BROCKOVİCH – 2000 : Kabul Julia Roberts’e karşı bir zaafım var. Ama insan hem yetenekli, hem güzel, hem sempatik hem de senaryo konusunda bu kadar şahane olur mu arkadaş? 3 çocuklu bir kadın tesadüf eseri bir avukatın yanında çalışmaya başlar ve dosyalama yaparken Amerikan hukuk tarihine geçecek çevreci bir davanın fitilini ateşleyecek.Gerçek bir hikaye Steven Soderbergh yönetiminde müthiş bir filme dönüşüyor.
  • MÜSLÜM – 2017 : Film ilk çıktığında yahu arabesk neticede deyip burun kıvırmıştım, merakıma yenilip izlediğimde film bildiğin Mike Tayson gibi yerden yere vurdu beni. Bu ne biçim hayattır arkadaş ile başlayan feveranım Timuçin Esen’in oyunculuğuna parmak ısırta ısırta hayran bıraktı beni kendine. Hikayede eksikler var, tam tanımlanamayan yerler var. Ancak biyografik filmlerde henüz emekleme evresinde olan Türkiye Sineması için oldukça iyi bir film.
  • HARRY POTTER SERİSİ – 2001 -2011: E madem bayram fantastik dünyanın dibine dibine vurmalı 8 bölümlük Harry Potter efsanesi izlenmeli. Maksat tüm ailenin hep birlikte zaman geçirmesiyse bu film bunun için birebir.

 BAYRAMLIK FİLMLER 

Burak SAKARYA

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir