Barut: “Siber saldırı için fidye mi isteniyor?”

Politika

Written by:

Ayhan Barut, siber saldırı iddiasını Meclis gündemine taşıdı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın tüm bilişim sistemlerinin siber saldırıya uğradığı ve stratejik bilgilerin başkalarınca ele geçirildiği iddialarını Meclis gündemine taşıdı. Siber saldırı ve bakanlığın veritabanının şifrelendiğine yönelik kamuoyuna açıklama yapılmasını isteyen Barut, “Siber saldırı sonucu stratejik verilerin ele geçirilip şifrelendiği, karşılığında fidye istendiği doğru mudur? Bakanlığı etkin önlem almaya, kamuoyuna açıklama yapmaya çağırıyoruz” dedi.

 

“ULUSAL GÜVENLİK MESELESİDİR”

 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi sunan CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, gündeme gelen siber saldırı iddiasının çok korkunç olduğunu vurguladı. AKP’nin liyakatsiz yönetim anlayışı sonucu her alanda büyük sorunlar yaşandığına dikkat çeken Barut, “Dışarıdan birilerinin koca bakanlığın resmi sitesine erişip tüm stratejik bilgileri ele geçirmesi ulusal güvenlik meselesidir. Bu konuyla ilgili bakanlığın açıklama yapması, kamuoyunu aydınlatması, benzer olayların önüne geçilmesi için etkin önlem alınması şarttır” diye konuştu.

 

“SORUMLULAR HESAP VERMELİDİR”

 

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın resmi internet sitesine yönelik saldırının niçin önlenmediğini sorgulayan Ayhan Barut, şunları kaydetti:

“Dünyada sıkça tartışılan konulardan birisi de siber güvenlik. Çünkü gelişen teknolojiyle birlikte dijitalleşen dünyada elektronik ortamdaki verilerin korunması büyük önem taşıyor. Stratejik önemdeki bilgilerin başkalarınca ele geçirilmesi ulusal bir güvenlik meselesi olduğu için resmi kurumların buna göre hazırlıklı olması, etkin önlem alması ve tüm sistemlerini kusursuz biçimde işletmesi gerekiyor. Ancak ne yazık ki Tarım ve Orman Bakanlığı’nın resmi internet sisteminin dışarıdan saldırıya uğradığını üzülerek öğrendik. Bakanlığın veritabanındaki bilgilerin ele geçirilip şifrelendiği, karşılığında fidye istendiğini duyuyoruz. Büyükbaş, küçükbaş, kanatlı hayvan ve üretici kayıt sisteminden tarım arazileri ve verim haritalarına dek çok sayıda mahrem bilginin ele geçirildiği söyleniyor. Alınan önlemlere rağmen bu siber saldırının ne kadar büyük çapta olduğu anlaşılıyor. Bakanlığın bilgi işlem sorumluları ve ilgili tüm birimleri niçin tedbir alamadı veya bu saldırıyı önleyemedi? Ele geçirilen bilgilerin ne amaçla kullanılacağı henüz bilinmiyor ama liyakatsiz yönetim anlayışının ulusal bir güvenlik sorununa neden olduğu çok açık. Çünkü ele geçirilen bilgiler çok stratejik. Bakanlığı açıklama yapmaya, benzer olayların önüne geçmek için etkin önlem almaya çağırıyor, sorumluların hesap vermesini istiyoruz.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir