CHP’Lİ PURÇU: “AFGANİSTAN’DA HAPİSHANEDEN SALIVERİLEN BİNLERCE MAHKUM YA DİĞER AFGANLAR GİBİ KONTROLSÜZ BİR ŞEKİLDE TÜRKİYE’YE GİRİŞ YAPARSA?”

AnalizPolitika

Written by:

“Taliban tarafından ele geçirilen Afganistan hükümeti yakın zamanda, ülkenin kuzeyindeki Pervan vilayeti ve diğer kentlerde tutuklu bulunan 317 Taliban militanını daha serbest bırakmış, böylece ABD ile Taliban adlı örgüt arasında varılan Barış Anlaşması uyarınca serbest bırakılan mahkum sayısı 4 bin 917’ye ulaşmıştır. Afganistan Ulusal Güvenlik Konseyi’nden yapılan açıklamada, bu rakamın 5 bin 100’e ulaşıncaya kadar salıvermelerin devam edeceği belirtilmiştir.” diyerek Afganistan’da ne kadar mahkumun serbest bırakıldığı halkında bilgi veren CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sınır güvenliğindeki zaafiyetler, Türkiye’deki Afgan göçmen istatistikleri ve Geri Gönderme Merkezleri’ne ilişkin soru önergesi vermiştir.

ARALARINDA BİNLERCE KATİLİN, TECAVÜZCÜNÜN OLDUĞU BU HAPİSHANE KAÇKINLARI YARIN ÜLKEMİZE GELDİĞİNDE MİLLETİMİZİN BAŞINA GELECEKLERDEN HABERİNİZ VAR MI?

Konuyu meclis gündemine taşıyan CHP’li Purçu, “Türkiye-İran sınırından, özellikle 2006- 2007’de artan düzensiz göç dalgası ile, yasa dışı bir şekilde geçerek Türkiye’ye giriş yapan Afgan göçmenlerin durumu, kamuoyunda endişe ve paniğe neden olmakta iken; serbest bırakılan binlerce mahkumun da Türkiye’ye giriş yaparak, mevcut toplumsal düzene zarar verme olasılığı bu endişe durumunu daha da arttırmaktadır” açıklamasında bulunmuştur.

Konu hakkında Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, Afganistan hükümetinin serbest bıraktığı mahkumların videosunu paylaşarak, “Taliban ele geçirdiği şehirlerde bölgede bulunan hapishanelerdeki mahkumları serbest bıraktı.Aralarında binlerce katilin, tecavüzcünün olduğu bu hapishane kaçkınları yarın ülkemize geldiğinde Milletimizin başına geleceklerden haberiniz var mı?

Yeter artık sınırda tedbirleri alın!” diyerek tepki göstermiştir.

ÜLKEDE KAÇ AFGANLI VAR, BİLİNMİYOR!

Türkiye’de yaşayan Afgan kökenli göçmen sayısına dair yeterli veri bulunmadığını belirten Purçu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya Göç İdaresi verilerini sormuştur.

SINIRLARIMIZI DA KORUYAMAYACAKSANIZ, VAY HALİMİZE!

“Van ili, 295 kilometre ile Türkiye’nin İran ile en uzun sınırına sahip kentidir. Afgan göçmenlerin yasa dışı geçişlerinin büyük bir bölümünün bu kent üzerinden yapıldığı, bölgede sınır güvenliğinin oldukça zayıf olduğu yönünde iddialar bulunmaktadır. Van’ın İran sınırındaki ilçeleri Saray, Özalp, Başkale ve Çaldıran’dır. İddialara göre; bu dört ilçenin çok farklı noktalarından geçiş yapıldığı, güvenlik önlemlerinin artırılması nedeniyle bir noktada geçiş zorlaştığında başka noktaların denendiği bilgileri mevcuttur.” açıklamasını yapan CHP’li Purçu, söz konusu iddialara ilişkin Soylu’ya “Sınır güvenliğinde zaafiyet mi bulunmaktadır?” sorusunu yöneltti.

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu’nun Konu Hakkında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya Yönelttiği Tüm Sorular:

 

1. Türkiye’de, özellikle Van’ın İran sınırındaki ilçelerinin farklı noktalarından giriş yapan göçmenlerle ilgili iddialar doğru mudur? Sınır güvenliğinde zafiyet mi bulunmaktadır?

 

2. Bu kadar farklı geçiş noktası olmasının gerekçesi nedir?

 

3. Sınır güvenliğinin arttırılmasına yönelik olarak yapılması planlanan çalışmalar nelerdir?

 

4. Afgan vatandaşlarının sınırdan geçişleri Bakanlığınızın kontrolü altında mıdır? Eğer söz konusu göç dalgası Bakanlığınızın kontrolü dahilinde ise yaşanan bu düzensiz göçün sebebi nedir?

 

5. Afgan vatandaşlarının sınırımızdan geçişi Bakanlığınızın kontrolünde değil ise söz konusu bu akını kontrol altına almak ve mülteci, sığınmacı ve göçmenlerin kayıt altına alınarak daha kontrollü bir şekilde ülkeye girişlerini sağlamak adına uygulamaya geçirilmesi planlanan herhangi bir eylem planı var mıdır?

 

6. Son 1 yıl içerisinde kayıtlı olan/olmayan kaç Afgan mülteci Türkiye’ye giriş yapmıştır? Tam sayı tarafınızca bilinmemekte ise yaklaşık olarak tahmininiz ne yöndedir?

 

7. Türkiye genelindeki geri gönderme merkezlerinde 09.08.2021 itibarıyla kaç Afgan sığınmacı yer almaktadır?

 

8. Bakanlığınızın bilgisi dahilinde olan Afgan mültecilerin cinsiyet dağılımı nedir?

 

9. Bakanlığınızın bilgisi dahilinde olan Afgan mültecilerin kadın ve erkek için ayrı ayrı belirtilmek üzere yaş dağılımı nedir?

 

10. Son 1 yıllık süre içerisinde geri gönderilen Afgan sığınmacı sayısı nedir?

 

11. İran – Van sınırı başta olmak üzere kontrolsüz girişleri önlemek için sınır güvenliğini artırma konusunda almayı planladığınız önlemler nelerdir?

 

12. Türkiye sınırından giriş yapmasına izin verilen sığınmacı, mülteci ve göçmenler için, belirlenen kriterler nelerdir?

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir