ATILIM ÖĞRENCİYE ZULÜM ETME!

Analiz

Written by:

Akşam saatlerinde Atılım Üniversitesi öğrencileri Twitter’dan #atılımöğrenciyezulümetme başlığı ile tepkiler yükseltmeye başladı. Atılım Üniversitesi‘nde neler oldu? Öğrenciler sesini hangi konuda duyurma gereği hissetti?

Atılım Üniversitesi Covid-19 salgını nedeniyle vize sınav programlarını online olarak yapma kararı aldı. Bu programlara istinaden öğrencilerle ”Yazma Sınavı Kuralları” başlıklı hayli ağır ve gereksiz sorumluluklar içeren bir kural listesi paylaşıldı.Perdenin arkasını gösterin, masanızın altını gösterin, 1 metre mesafede eşya olmasın, tavanı gösterin vs gibi her öğrencinin uyamayacağı şartlar oluşturulması istendi.

Bunun üzerine öğrenciler “Böyle bir süreçte, bu sınav sisteminin adaletsiz buluyoruz. Daha ulaşılabilir ve iyileştirilebilir bir çözüme gidilmeli.” dedi.

Sınav süreci boyunca elektrik ve internet bağlantısının kesilmesi gibi ülkemizde yaşanan en temel sorunlardan oluşacak aksiliklerde bile okul sorumluluğu öğrencilerin üzerine yükledi. Ülkemiz şartlarına, koşullarına ve gerçeklerine okul yönetiminin ne kadar uzak olduğu aşikardır.

Sınavın yapılacağı bilgisayar uygulaması için “respondus lockdown browser” adlı programla anlaşmış.Uygulama kimliğimizin fotoğrafını, odamızın video kaydını ve yüzümüzün biyometrik fotoğrafını almaktadır. Aldığı bu bilgileri kendi sunucularında saklamaktadır. Online sınav yapılması için sınava girenlerin bilgisayarını sınav esnasında kilitleyen, sınav sekmesinden başka hiç bir sekme veya program açılmasına izin vermeyen yazılım. aynı zamanda sınav esnasında kameradan öğrencinin görüntü kaydını ve ses kaydını da alıyor. şüpheli hareketlerde sınavı yapan görevliye uyarı gönderiyor. Bu yazılım sınav esnasında kaydedilen öğrencilerin görüntülerini 1 yıl boyunca tutup, kendi sistemlerini geliştirmek için kullanılıyor. Program aracılığı ile öğrencilerin kişisel özel hak ihlali var. Bunu kullanan üniversitelerin/hocaların ilerde başı ağrıyabilir.

 

Okulun istediği koşulları bugün Türkiye’de birçok öğrenci karşılayamazken Atılım Üniversitesi‘nin bunu zorunlu kılması bir akıl tutulmasıdır ve kabul edilemez. Böylesine çağın dışında kalan bir uygulamadan okul yönetimi geri adım atmalıdır. Öğrenciler diğer devlet ve vakıf üniversitelerinin uyguladığı sistemlere benzer sistemlerin incelenip onlardan birinin uygulanmasının doğru,adil ve ulaşılabilir olacağını dile getirmektedir.

Biz politikhane ailesi olarak, her fırsatta öğrencilerin yanında olduğunu açık yüreklilikle dile getirdiğini söyleyen Atılım Üniversitesi okul heyetinden bu konunun bir an evvel çözümlenmesini ve öğrenci kardeşlerimizin mağdur edilmemesini istiyoruz.

#atılımöğrenciyezulümetme

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir