ABD seçimi işçi sınıfı ve halklar için neyin seçimi?

AnalizPolitika

Written by:

ABD seçimleri ABD’nin dünya da ki emperyalist hiyerarşinin en üstünde olmasıyla birlikte seçimlerin ülkeler için doğrudan ve dolaylı sonuçları olabilmesi itibariyle önemli bir seçim olarak ön plana çıkıyor. Peki bu seçimler dünya halkları için ne anlam ifade ediyor?

ABD başkanının politikalarının halklara etkisi mutlaka oluyor. Ancak bu etki emperyalizmin bir halka veya ülkeye yarar sağlayacağı anlamına gelmiyor. Emperyalizmin ‘oyunu’ ABD seçim sonuçları farklı olsa dahi farklı sermaye odaklarının emperyalist çıkarlarını farklı biçimlerde gerçekleştirmesinden öte bir seçimi dünya halklarına sunmuyor. Eğer ABD’nin ve emperyalist diğer ülkelerin halkın gözüne indirdiği perdeye değil de gerçeğe bakarsak hiçbir zaman böyle bir hedefle ilerlediklerini söylemekte mümkün değil.

ABD tamamen uluslararası sermayenin çıkarlarını gerçekleştirme, koruma ve insanlığı değil sermayelerini geliştirme üzerine kurulu bir düzeni işletiyor, koruyor. Bu noktadan baktığımızda ABD seçimlerinin sonuçlarının anlamı ancak şu olabilir: iki adayın da farklı sermaye gruplarının çıkarlarını gerçekleştirme hedefleri olduğu açıktır. Bu sermaye gruplarının hedeflerinde ki çıkarları gerçekleştirme araçları ise farklıdır. ABD’nin seçimi burada başlıyor. ABD seçiminin sermaye için başladığı nokta ise dünyada kullanılacak araçların seçimidir.

ABD ve emperyalistler açısından araç olarak görülenlerden biri ise halklardır. Bu dönemsel tercihlere ve sermaye gruplarının çıkarlarına göre değişkenlik gösterebilir. Bu çıkarlar doğrultusunda kurulan ilişkilerin ilerleyişi ise sıradan bir göze dostluk gibi gözükebilir. Daha doğrusu böyle gösterilmek adına büyük çabalar harcanır. Bu perdeyi kaldırmak için ise bolca Marksizm ve sınıf perspektifi gereklidir. Bu noktadan baktığınızda her ilerleyiş biçiminin nasıl anlamlar ifade ettiğini birer birer göreceksiniz. Dünya halkları ise bu dayatmaya mecbur değildir. Bu sebeple ABD seçimleri ABD işçi sınıfına çıkar veya kurtuluş sağlamayacağı gibi dünya halklarına da bir çıkar veya kurtuluş sağlamayacaktır. Bir soru daha olacak. Bu sunulan seçimlere mahkum muyuz? Dünya halkları ve işçi sınıfı kötüden kötü seçmek zorunda mıdır?

Elbette ki hayır. Başka bir çıkış yolu var. Çünkü insanlık önüne koyduğu bütün çıkmazları aşabilecek bir kabiliyete sahiptir. Dünya halkları Ekim devrimi öncülüğünde başka bir dünya kurulabileceğini gösterdi. Buz kırıldı yol açıldı. Zaman emperyalistin kötüsünün iyisini tercih etme zamanı değildir. Kapitalist düzen bir çıkmazın içindedir. Bu çıkmaz içinde yapılması gereken işçi sınıfı ve halklara gerçek çıkış yolunu gösterme, sosyalizm seçeneğini yükseltme zamanıdır. Sosyalist bir düzen ABD’de ve dünyada yükseltilmelidir. İnsanlık emperyalizmin farklı tonlarına ve barbarlığına mahkum olmak zorunda değildir. İnsanlığı ancak yükseltilecek olan sosyalizm mücadelesinin seçilmesi kurtarabilir.

İşte ABD halkının, dünya halklarının ve işçi sınıfının gerçek seçimi ve kurtuluş yolu buradadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir