5 ARALIK DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ KUTLU OLSUN

Analiz

Written by:

5 ARALIK DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ
KUTLU OLSUN.

Türkiye Cumhuriyeti’mizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, kadınların her alanda eşit olmasını arzu etmiş ve bu alanda sosyal politikalar geliştirmiştir.

Bunun en büyük örneğini ise 5 Aralık 1934 yılında ülkemizde yaşayan tüm kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkı tanıyarak gösterdi.

O tarihten bu yana 5 Aralık, Dünya Kadın Hakları Günü olarak kutlanıyor.

Ülkemiz batılı bir çok ülkeden önce kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkı veren ülke olma özelliğini de taşıyor.

Cumhuriyet’imizin kuruluşundan itibaren Kadınlarımız; iş hayatı, eğitim, sağlık, yasama, yürütme ve yargıya varıncaya kadar her alanda üstlendiği görevi başarıyla yerine getirmişlerdir.

Nüfüsümuzun yarısını oluşturan kadınlarımız çağdaş Türkiye’nin aydınlık yüzü, simgesi ve ülkemizin en büyük teminatı olmuşlardır.

Büyük Önder Atatürk yıllar önce Cumhuriyet’i kurarken kadınlarımızın hak ve özgürlüklerine büyük önem vermiş ve bu konuda yasal düzenlemeler yapmıştı.

Fakat bu gün gelinen noktada kadınlarımız ile ilgili son 18 yılda yapılan yasal düzenlemeler ne yazık ki kadınlarımızın hak ve özgürlüklerini sadece kısıtlamaya yöneliktir.

Kadınlarımıza verilen bir çok hak ve özgürlükler bu gün ki mevcut iktidar tarafından ellerinden alınmaya çalışılıyor, kadınlarımız kısıtlanmak bastırılmak ve sindirilmek isteniyor bunu yaşayarak görüyor ve şahit oluyoruz.

Günümüzde kadınlarımızın yaşadığı sorunlar, toplumun genel eğitim düzeyinin yeterli olmamasından, iktidarın kadınlarımıza yönelik koruma politikalarını geliştirmemesinden ve verilen değerin yitirilmesinden kaynaklanmaktadır.

Ama inanıyorum ki Cumhuriyet Kadınlarımız kolay kazanılmayan haklarını bu gerici ve karanlık zihniyete teslim etmeyeceklerdir.

Bizler Cumhuriyet kadınlarımızın sosyal, siyasal ve ekonomik hayatta daha aktif olması için birlik ve beraberlik içerisinde bu zihniyetle mücadele etmeye devam edeceğiz.

Çünkü bu mücadele kadın erkek hepimizin mücadelesidir.

Gazi M.Kemal Atatürk’ün de dediği gibi “Türkiye Cumhuriyeti halkını tamamıyla modern ve bütün anlam ve şekilleriyle medenî (uygar) bir toplum haline ulaştırmaktır.

Bu vesileyle kadınlarımızın elde ettiği hakları sonuna kadar koruyup, geliştireceğimizi ifade ederek tüm Dünya kadınlarının bu anlamlı gününü kutluyor, eşitlik, özgürlük, demokrasi ve hakları için mücadele veren tüm kadınlarımızı saygıyla selamlıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir