Yeni yılımız kutlu olsun

Medya

Written by:

Bu sene yeni yıla geride büyük acılar ve kayıplar bırakarak giriyoruz…

Ülkemizi ve dünyamızı etkisi altına alan bu acımasız covid 19 virüsünden dolayı bir çok arkadaşımızı, dostumuzu ve yakınlarımızı kaybettik.

Ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntı ve dar boğazın içinde zaten iş, aş ve geçim sıkıntısı ile yaşam mücadelesi veren insanlarımızın bir çoğu da bu virüs salgını nedeniyle işini ve iş yerini kaybetti.

Bir çok insanımız açlığa terkedildi.

Bu zorlu süreçte sosyal devletin, sosyal devlet olmanın ne kadar önemli olduğunu daha iyi anladık.

Sağlık sistemimizin özelleştirilmesinin ne kadar yanlış olduğunu, sağlığımızın aslında en değerli varlığımız olduğunu bu zor günlerde fark edebildik.

Bir insana sarılmanın ne kadar kıymetli olduğunu, dostlarımız ile oturup sohbet etmenin değerini, büyüklerimizi ziyaret etmenin önemini geçte olsa anladık.

Evlerimize kapandığımız bu dönemde doğa yeniden canlandı, insanoğlunun kapitalizm ve rant uğruna dünyamızı ve doğamızı nasıl yok ettiğini yaşayarak gördük.

Doğamızı rant uğruna talan edip, yok ederken onunla birlikte bizimde her gün yok olduğumuzu, doğal kaynaklarımızın nasıl birer birer tükendiğini gördük…

Ülkemizin tek adam diktatörlüğünde yönetildiği sürece yönetilemediğini de pandemi de halk için hiçbir karar almadığında, halkına el uzatmadığında anladık.

Demokrasinin ve özgürlüğün bir ülkede neleri değiştirebileceğini tek adam rejiminde yaşayarak gördük, aslında bize asıl lazım olanın demokrasi olduğunu da anladık.

Kin, nefret, düşmanlık yerine dostluğun ve bir arada olmanın önemini evlerimizde yalnız kalınca anladık.

Savaşın emperyalistlerin para kazanmak için oynadığı bir oyun olduğunu, kan ve göz yaşı getirdiğini ama barışın ekmek kadar su kadar değerli bir ihtiyaç olduğunu hissettik.

Bu kısacık dünyada ırk, mezhep, cinsiyet ayrımı yapmanın ne kadar yersiz olduğunu, birlikte çalışarak üreterek paylaşarak yaşamanın ne kadar güzel olduğunu da öğrendik.

Tüm insanların özgür olarak eşit koşullarda, bir arada ancak ayakta kalacağını yaşayarak gördük.

Vahşi kapitalizm yerine mutlu insanların olduğu bir düzenin mümkün olduğunu farkettik, ama ne yazıkki hayata geçiremedik.

Kısacası bu dünyanın hepimize yeteceğini hatta üreterek paylaşırsak yetip artacağını da gördük, yeter ki paylaşmayı bilelim.

Yeni yılda bu öğrendiklerimizin ne kadar önemli olduğunu farkederek yaşayalım.

Sosyal demokrasi yada sosyalizmden başka çare olmadığını bilerek hareket edelim.

Bu öğrendiklerimizi yaşama geçirmek dileği ile, kadın cinayetlerinin yaşanmadığı, emeğin, barışın, demokrasinin ve  özgürlüğün tüm dünyada egemen olduğu bir yıl olması dileği ile mutlu yıllar diliyorum..

 

Mehmet Tüm

25&26. Dönem Balıkesir Milletvekili

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir