YENİ DÖNEM RÜŞVET ÇARKI BİTCOİN İLE Mİ DÖNÜYOR?

AnalizPolitika

Written by:

YENİ DÖNEM RÜŞVET ÇARKI BİTCOİN İLE Mİ DÖNÜYOR?

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, yolsuzluk ve rüşvet çarkında yeni dönemde, genelde Bitcoin olarak bilinen ve birçok çeşidi bulunan şifreli paraların kullanıldığına dair iddiaları meclis gündemine taşıdı.

Yolsuzluk ve rüşvetin ülkeler için en utanç verici suçlardan biri olduğunu belirten Hakverdi; “Rüşvet ve yolsuzluk bir yandan vatandaşların ülkelerine dair adalet, eşitlik ve bağlılık duygularını yıpratırken, bir diğer taraftan o ülkeyi uluslararası arenada onarımı zor, bir güvensizlik ortamına iter. Tüm bunların sonucunda ortaya çıkan olumsuzluklar; başta dar gelirli emekçi kitleleri olmak üzere, tüm halkın sırtına yük olarak biner.” Dedi.

TÜRKİYE’DE YOLSUZLUK VE RÜŞVET AKP İKTİDARINDA HER GEÇEN GÜN ARTIYOR. ALGIMIZ ÇOK KÖTÜ!

CHP’li Hakverdi yaptığı açıklamada; “Ülkemizde maalesef yıllar içerisinde birçok kez rüşvet ve yolsuzluk iddiaları dile gelmiş, hatta bu iddiaların büyük bir bölümü yargı tarafından tespit edilmiştir.

Son yıllarda yayımlanan birçok ulusal ve uluslararası raporda yer alan, ülkemizde yaşanan rüşvet ve yolsuzluk iddialarındaki artış ve bu konuda hazırlanan endekslerde “rüşvet ve yolsuzluk” algısında alınan kötü notlar, hepimizi kaygılandırmakta ve ülkemiz için utanç vesikası olmaktadır. Ülkemizin rüşvet ve yolsuzluk karnesinin zayıf olması, 84 milyonu sosyal ve ekonomik açıdan derinden etkilemekte ve vatandaşlarımızın devlete olan güvenini her geçen gün zayıflatmaktadır.  Maalesef Türkiye’de yolsuzluk ve rüşvet artmakta ve ülkemizin algısı her geçen gün daha da kötüye gitmektedir.” İfadelerini kullandı.

HAKVERDİ, “KRİPTO” RÜŞVETİ SÜLEYMAN SOYLU VE BEKİR BOZDAĞ’A SORDU

RÜŞVET ÇAĞA AYAK UYDURDU! SAVCILIK TAKİBİ VE YARGILAMALARDA YENİ YÖNTEMLER, ŞİFRELİ PARALAR ve BUNLARA BAĞLI “SOĞUK CÜZDANLAR” TİTİZLİKLE İNCELENMELİDİR.

Rüşvet ve yolsuzluk suçlarından yapılan yargılamalara, başlatılan soruşturmalara ve şifreli para ile rüşvete dair Adalet ve İçişleri Bakanının yanıtlaması istemi ile TBMM Başkanlığına soru önergesi veren Hakverdi. “Son dönemlerde her şey gibi rüşvetin de çağa ayak uydurduğu bilgisi, basında ve sosyal medyada yer almaktadır. Yeni dönem rüşvetlerde genel olarak Bitcoin olarak bilinen ve birçok çeşidi bulunan şifreli paraların kullanıldığı, takibinin zor olması nedeni ile rüşvet alan ve verenlerin bu yolu tercih ettiği kamuoyuna yansımıştır. Savcılık takiplerinde ve yargılamalarda özellikle yeni yöntemler, şifreli paralar ve bunlara bağlı soğuk cüzdan hesapları ile gerçekleşen rüşvetin titizlikle takip edilmesi gerekir.” Dedi..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir