TÜRKİYE’Yİ DEMOKRASİDEN NASİBİNİ ALMAMIŞ BU İKTİDARDAN KURTARACAĞIZ

Politika

Written by:

CHP’Lİ TUTDERE: TÜRKİYE’Yİ DEMOKRASİDEN NASİBİNİ ALMAMIŞ BU İKTİDARDAN KURTARACAĞIZ

 

Cumhuriyet Halk Partisi Esnaf Masası Heyeti Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba başkanlığında 10 milletvekili ile Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan illere ziyaretlerine devam ediyor.

 

Gittikleri illerde Sanayi ve Ticaret Odaları, Esnaf Odaları, Barolar ve STK’lara ziyaretler gerçekleştiren Esnaf Masası Heyeti, ziyaret kapsamında gittikleri yerlerdeki sorunları tek tek dinleyerek not alıyor Cumhuriyet Halk Partisi’nin sorunlara ilişkin çözüm önerilerini anlatıyor.

Yasalara Göre Kurulan Siyasi Partilerin Yaşamasına Fırsat Tanımak Lazım

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, Esnaf Masası Heyeti’nin gerçekleştirdiği ziyaretler sırasında bölge halkından dinledikleri sorunlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

Milletvekili Tutdere, “Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerimizdeki en önemli sorunlardan bir tanesi Türkiye’deki hukuksuzluk ve adaletsizliklere ilişkin. Mardin halkı kendi iradesine daha önce kayyumlar vasıtasıyla yapılan müdahaleleri reddettiğini ifade etmişti. Bugün de özellikle hem Gergerlioğlu hakkında TBMM’de fezlekenin okunması ve milletvekilliğinin düşürülmesi, akabinde de HDP hakkında kapatılma davası açılmış olması bölgede ciddi bir tedirginlikte yaratmış durumda. Bölge halkının en büyük beklentisi iradelerine devlet tarafından saygı duyulması. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devleti ise ve siyasi partiler de demokrasinin vazgeçilmez unsurları ise burada yasalara göre kurulan partilerin de yaşamasına fırsat tanımak lazım.” dedi.

 

İktidar, Kapatma Davalarıyla Muhalefeti Terbiye Etmeye Çalışıyor

 

Demokrasiyi siyasi partilerin güçlendirdiğine dikkat çeken Milletvekili Tutdere, siyasi partilerin örgütlenme özgürlüğü önündeki engellerin kaldırılması gerekirken tam tersi uygulamaların söz konusu olduğunu ifade etti. Milletvekili Tutdere, “Bugün kapatma davalarıyla siyasi partilerin, özellikle de muhalefetin terbiye ediliyor olması gerçekten bölgede ve bütün halkta çok ciddi bir tedirginlik yaratmış durumda. Biz Türkiye’yi ancak demokrasinin önünü açarak güçlendirebiliriz.” ifadelerini kullanarak son günlerde yaşanan gelişmelerin Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yarattığı etki üzerine önemli tespitlerde bulundu.

 

İktidarın Eylemleri ile Söylemleri Tutarsız

 

Vatandaşlarımız, İnsan Hakları Eylem Planı’nın açıklandığı bir dönemde iktidarın eylemleri ile söylemleri arasında büyük bir tutarsızlık olduğunu dile getiriyor diyen Milletvekili Tutdere, “Bir milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması, bir siyasi partiye alelacele kapatma dava açılası bölge halkı tarafından ciddi anlamda tedirginlikle karşılanıyor. Biz de buradan bir kez daha şunu ifade etmek istiyoruz. Türkiye’nin her yerinde, ne olursa olsun milletin özgür iradesine başta iktidar olmak üzere herkesin saygı duyması lazım.” dedi.

 

CHP Türkiye’nin Birleştirici Gücü

 

Tutdere ayrıca bölgede bulunan bütün yurttaşların CHP’den umutlu olduğunu ifade ederek, “Yurttaşlarımız CHP’nin Türkiye’nin birleştirici gücü olduğundan çok eminler ve bizden çok büyük beklentileri var. Bizler de bu beklentileri karşılamak adına buradayız, olmaya da devam edeceğiz. Halkımızla dayanışma içinde olacağız ve Türkiye’yi bu gerçekten hukuk tanımaz demokrasiden nasibini almamış olan iktidardan inşallah hep beraber kurtaracağız.” ifadelerini kullandı.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir