Türkiye Sinamasında Bendenizin İlk 5’i

AnalizMedyaPolitika

Written by:

Türkiye Sinamasında bendenizin ilk 5’i
Arz edilmesini talep eden üslup cahili ego manyakları ve Corona illeti arasında sıkışan bendeniz kendimi sıcak kumlardan serin sulara atmak için bugün de kendimi Türkiye Sinemasına verdim. Küçük bir kültür pıtırcığı olarak ( cüssemden ari elbette, bilgisel manada ) durup durup izlemek istediğim, bende yer etmiş, az biraz sanata dahil olmamı sağlamış filmlerden seçkiler yazayım istedim. Muhtemelen çoğunluğunuz izlemiştir bu filmleri ama belki bazılarının sizdeki iz düşümlerini ya da bıraktığı anıları yorumlarda paylaşmak istersiniz. Böylelikle içinden geçtiğimiz ya da içimizden geçen bu acayip günlerde bi farklı sohbet olanağı buluruz dedim. Hatırınız kalmasın sizin de yazım dili ustaları, ARZ EDERİM
1- UÇURTMAYI VURMASINLAR – TUNÇ BAŞARAN : 1989 yılı yapımı bir film. Film ama ne film. Nur Sürer’in duru oyunculuğu konuşuyor filmde. Aslında filmin baş rolü “Barış” adıyla bildiğimiz Ozan Bilen. Ancak bence filmin baş rolü tümüyle kadınlar hapishanesi. Rozet Hubeş ve Güzin Özipek’in karşılıklı sahneleri ve Füsun Demirel’in göründüğü her sahne oyunculuğun tavan yaptığı yerler. Hikayesi ile sanırım Türkiye Sinema tarihinde ilk kez kadın hapishanelerine gerçekçi bakılmış. Filmde rahatsız edici sahneler yok değil oyunculuk açısından Hapishane müdürü rolü niçin sağlam bir oyuncuya verilmemiş mesela o denli iyi oyuncunun yanında çok sırıtıyor. Dönemin koşulları gereği sesli çekim değil dublaj yapılmış. Ama film hikayesiyle, müzikleriyle ve çekim açılarıyla insanın içinde bir yere çok sağlam dokunuyor.
2- MUHSİN BEY – YAVUZ TURGUL : 1987 yılı yapımı dev film. Hem Şener Şen hem de Uğur Yücel oyunculuklarının zirvesine ulaşmış. Uğur Yücel’in müthiş taklit yeteneği ile beraber dönemin arabesk kültürünün ve pavyon kültürünün hakimi olması filme ayrıca başka bir boyut katmış. Bilen Bilir 1980’ler de konservatuvardan yeni mezun bir oyuncuyken hem tiyatro hem de dönemin A plus pavyonlarında ( Lutesse, Stardus vb) arabesk şarkıcıların alt kadrosunda komedi show yapardı Uğur Yücel. Film bu arabesk döneme uyum sağlamakta zorluk çeken, ilkelerine körü körüne bağlı müzk yapımcısı Muhsin Bey ve türkücü olmak için büyük şehre gelen Ali Nazik’in kesişen hayatlarının hikayesi. Uğur Yücel’in “Evlerinin Önü Boyalı Direk” performansı müthiştir bu arada.
3- PARDON – MERT BAYKAL : 2005 yılında sinemaya da uyarlanan bir tiyatro oyunu aslında bu film. Orjinali “Çok Tuhaf Bir Soruşturma” isimli oyun yıllarca “Orta Oyuncular” tarafından oynandı sonunda da filme çekildi. Bence müthiş bir hikaye. Tümüyle terslikler zinciri sebebiyle hapishaneye düşmüş 3 arkadaşın yaşadıkları olaylar. Ancak oyunculuklar efsane. Nedense sinemada da tiyatroda da hak ettiği yere gelememiş Ali Çatalbaş’ın performansı süper. İzlediğinizde sağlam kahkahalar attıracak diyaloglarla dolu bir film.
4- BABAM VE OĞLUM – ÇAĞAN IRMAK : Çağan Irmak bence son dönemin en iyi hikaye anlatıcısı. Filmlerinde en sevdiğim taraf her karakterin kendi hikayelerinin de var olması. Bir olay örgüsünün etrafında bir yığın başka hikayelere tanık ediyor bizi. Babam ve Oğlum bunun en bilinen örneklerinden. Ama herhangi bir Çağan Irmak filmini de yerleştirebilirsiniz bu listeye. Benim bu filmi alma sebebim Hümeyra’nın efsane performansı. Çoğunluk Çetin Tekindor’un meşhur tiradı sebebiyle performans ağırlığını ona verir ancak geri sahnelerde Hümeyra muazzamdır. Şerif Sezer’i de unutmamak gerekir tabi. Ağlamak ve Kahkaha atmanın kıyılarında dolaştırır yönetmen sizi film sonuna kadar. Bu tip gel-gitleri seven bir adam olarak hala keyifle izliyorum bu filmi. Bu arada bu film de 2005 yapımı.
5- ASİYE NASIL KURTULUR – ATIF YILMAZ : Film adeta bir düş bahçesinde gezdirir sizi. Gerçekle hayal arası bir deneyim. 1986 yılı yapımı. Orjinali Vasıf Öngören’in bir tiyatro oyunu aslında ama Atıf Yılmaz ve ekibi filmi tiyatro gerçeğinden ayrılmadan bambaşka bir tat katmışlar. Asiye’den hemen önce çektiği “Ah Belinda” filminde geride provaları yapılan tiyatro oyunu olarak göstermiştir Asiye’yi.. Bu da Türkiye sinema tarihinde bir ilktir. Bu arada tamamı tiyatro oyuncularından kurulu bir kadro ile çekmiştir filmi. Ali Poyrazoğlu,Hümeyra, Yaman Okay ve Müjde Ar döktürür oyunculuklarını bu filmde.
5 ile sınırlandırınca insan kendini seçmek zor oluyormuş hakikaten. Bir yığın film var aslında. Sizin ilk 5’iniz neler ?

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir