Oyun Parkı, Ticari Otomatlar Derken; Şimdi de Anıtkabir’in Kafeteryaları Özelleştiriliyor!

Politika

Written by:

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Anıtkabir’de Bulunan İki Kafeteryanın Özelleştirilerek Ticarete Açılmasını Meclis Gündemine Taşıdı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, Başkentimiz Ankara’da bulunan Anıtkabir’in, ülkemizin kurucu lideri Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun yol arkadaşı 2. Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü’nün ebedi istirahatgahı olduğunu hatırlatan Hakverdi; “Ülkemiz için büyük bir öneme sahip olan bu anıt ve saygı mekânı, bugün geldiğimiz süreçte ne yazık ki Anıtkabir’in ruhuna aykırı bir şekilde ticarethaneye dönüştürülmek isteniyor.” İfadelerini kullandı.

 

Hakverdi, “Anıtkabir’i ziyarete gelen vatandaşlarımızın ve turistlerin ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için kampüsün içerisinde Oğuzlar ve Bayrak bölgesinde iki adet kafeterya bulunmaktadır. Bayrak Bölgesinde bulunan kafeterya günümüzde faaliyette iken, edindiğimiz bilgilere göre Oğuzlar Bölgesindeki kafeterya ise kapalı durumdadır. Daha önce bu kafeteryaların işletmeleri Anıtkabir Komutanlığı’na bağlı iken, daha sonra işletme özelleştirilip, şahıs ya da firmalara belirli bir süreliğine kiralanmış, böylelikle işin içine ticari kar girmiş ve fiyatlarda aşırı bir artış gözlenmiştir. Kafeteryaların özelleştirilmesine sivil toplum kuruluşları gibi vatandaşlarımız da itiraz etmiş ve sosyal medya üzerinden imza kampanyaları başlatmış ancak bu duruma mâni olunamamıştır.

 

Geçtiğimiz dönemlerde Anıtkabir’e oyun parkı yapılmış ve tepkiler sonucu bu park kaldırılmıştı. Yakın süreçte tüm itirazlara rağmen anıt mezarın mimarisine ve ruhuna aykırı olarak gelişigüzel ticari otomatlar yerleştirilmesi yetmezmiş gibi şimdi de kampüsün içerisindeki kafeteryalar özelleştirilmiştir. Bu durum Anıtkabir’e değer ve önem veren tüm vatandaşlarımız açısından bir huzursuzluk yaratmaktadır” dedi.

 

Hakverdi’nin Hulusi Akar’ın Yanıtlamasını İstediği Sorular Şöyle;

 

Kampüs içerisindeki bu iki kafeteryanın işletmesinin Anıtkabir Komutanlığı’ndan alınıp, özelleştirilerek şahıslara kiralanmasındaki amaç nedir?

Özelleştirilen bu kafeteryaların ihale usulü nasıl olmuştur? Hangi firmalar bu ihaleye başvuruda bulunmuştur?

Şahıslara kiralanan kafeteryalar için imzalanan sözleşmenin şartları nelerdir, ihaleyi hangi şahıs ya da firma kazanmıştır ve kafeteryalar kaç yıllığına kiralanmıştır?

Anıtkabir’in mimarisine, ruhuna ve toplumun hassasiyetlerine aykırı olan bu ihale ve sözleşmeyi iptal etmeyi düşünüyor musunuz?

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir