ÖRTÜLÜ ÖDENEK BÜTÇENİN KARADELİĞİ HALİNE GELDİ

Politika

Written by:

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av.Abdurrahman Tutdere, örtülü ödenek harcamalarında yaşanan artışa dikkat çekerek örtülü ödeneğin merkezi yönetim bütçesi için büyük bir karadelik haline geldiğini ifade etti.

Recep Tayyip Erdoğan’ın 2014 yılında Cumhurbaşkanı seçilmesiyle birlikte örtülü ödenek harcamalarında yıldan yıla büyük bir artış yaşandığını dile getiren Milletvekili Tutdere, “Gizli hizmet giderleri ödeneği, yani örtülü ödenek harcamaları her geçen yıl katlanarak artmaktadır. Örtülü ödenek harcamaları AKP’nin ilk bütçesini yaptığı 2003 yılında 98.3 milyon lira iken bu rakam 2020 yılında 2 milyar, 2021 yılının ilk yarısında ise 1 milyar 348 milyon lira olarak gerçekleşti. Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçildiği günden bu yana örtülü ödenek harcamaları katlanarak artmış durumda” dedi.

Örtülü Ödenek Kaleminden 6 Ayda 1 Milyar 348 Milyon Lira Harcandı

Gizli hizmet giderlerini yönetme ve harcama yetkisinin sadece Cumhurbaşkanı Erdoğan’da olduğunu anımsatan Milletvekili Tutdere, “Örtülü ödenekten 2021 yılının ocak ayında 267 milyon lira, şubat ayında 89 milyon lira, mart ayında 371 milyon lira, nisan ayında ise 52 milyon lira harcandı. Haziran ayında ise bu rakam rekor kırarak 463.7 milyon liraya dayandı.” Şeklinde konuştu.

AKP döneminde katlanarak artan bu bütçenin hesabı sorulamıyor, nereye harcandığı bilinmiyor ve denetime tabi tutulmuyor. Her şeyde olduğu gibi bu bütçenin kullanımı da tek adamın yetkisi ve kontrolü altında.” ifadelerini kullandı.

Öz Kaynaklarımız “Şahsım Hükümeti”ne Değil Yurttaşlarımıza Aktarılsın

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan Kamuda Tasarruf Genelgesiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Milletvekili Tutdere, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan genelgede adeta yurttaşlarımızla dalga geçmiştir. Yayımlanan genelgede Şahsım Hükümeti’nin harcamaları tasarruftan muaf sayılmış, genelgeyle adeta ben hariç herkes tasarruf edecek denilmiştir. Bütçenin adeta karadeliği haline gelen Cumhurbaşkanlığı harcamalarının tasarruftan muaf tutulması hiçbir şekilde kabul edilmez, mantıkla açıklanamaz. Bütçenin karadeliğini kapatalım, ülkemizin öz kaynaklarını Şahsım Hükümeti’ni değil yurttaşlarımıza aktaralım.” ifadeleriyle Kamuda Tasarruf adı altında yayımlanan genelge hakkında eleştirilerde bulundu.

Şeffaflığın Yok Edilmesinin Arka Planında AKP’nin Karanlık İşlere Teslim Olması Var

Denetlenebilirlik ve şeffaflığın demokrasinin vazgeçilemez unsurları olduğuna vurgu yapan Tutdere, “Denetlenebilirlik ve şeffaflık demokrasinin vazgeçilmez unsurlarıdır. Şeffaflığın olduğu yerde devlet karanlık işlere bulaşamaz. Devletin tüm kurumlarının denetlenebilmesi ve şeffaf bir şekilde kamuoyuna açıklaması demokrasimizi ileriye taşıyacaktır. Fakat AKP yıllardır bunun tam tersini yaptı, denetim mekanizmalarını çökerterek şeffaflığı yok etmişti. Şimdi daha net görünüyor ki şeffaflığın yok edilmesinin arka planında AKP’nin karanlık işlere teslim olması var.” dedi.

Milletvekili Tutdere, “Denetimden uzak ve nereye harcandığı bilinmeyen bu bütçe maalesef merkezi yönetim bütçesi içinde büyük bir karadelik haline gelmiştir. Örtülü ödenekten kimlere ödeme yapıldığı ve nerelerinin finanse edildiği kamuoyuna açıklanmalıdır.” ifadelerini kullanarak örtülü ödenek harcamalarının sınırlandırılması gerektiğini savundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir