ORMANDA BAHÇE OLMAZ

AnalizPolitika

Written by:

İstanbul’da oturuyorsanız ki özellikle Anadolu Yakası’ndaysanız doğa yürüyüşü yapmak için gidebileceğiniz en güzel noktalardan birisi “Aydos Ormanı“dir. İstanbul’un Kartal ilçesinden girişleri olsa da Pendik ve Sultanbeyli ilçe sınırları içinde de yer alan Aydos Ormanı, aynı zamanda bu koca şehrin akciğerleri olarak bilinmektedir. İstanbul’un biyolojik zenginliğini görebileceğiniz müthiş bir ekosistem. Aydos Ormanı’nda 537 metreyle İstanbul’un en yüksek noktası olan Aydos Tepesi burada bulunuyor. İstanbul’un en yüksek tepesi olan Aydos tepesinde yer alan Aydos Kalesi çevresiyle birlikte SİT alanı ilan edilmiş olup, uzantısıyla birlikte toplamda 325 metrelik bir alanda kurulu. İstanbul’un fethedilmeye başlandığı ilk yerlerden olan Aydos’taki bu kale, İstanbul’da ilk alınan yerlerden birisidir. Ayrıca Balıkçıl kuşlarının konakladığı bir göle de ev sahipliği yapıyor.2010 yılında SİT alanı ilan edilmiş olan bölge İstanbul Çiğdemi gibi onlarca çeşit endemik bitki türü topraklarında bulunuyor. Bölge 1. derece doğal SİT alanı ve 1. derece arkeolojik SİT alanıdır.

Sancaktepe Belediyesi’nin mega proje olarak duyurduğu AYDOS ORMANI MİLLET BAHÇESİ projesi TOKİ tarafından 20 Eylül 2021 tarihinde ihalesi yapılmıştır. İhaleyi kazanan firma ile 27 Aralık 2021 tarihinde sözleşmesi imzalanmış olup 5 Ocak 2021 tarihinde yer teslimi yapılmıştır. İstanbul’un en büyük yeşil alanlarından olan Aydos Ormanı’nda Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Sancaktepe Belediyesi’nin yaklaşık 3 bin 638 metrekarelik bir alanda Millet Bahçesi yapmak üzere çalışma başlattı. Plana göre doğal orman alanına lokanta, büfe, kafeterya, tuvalet, gezi yolu, açık otopark, gibi tesisler yapılması öngörülüyor.

Son günlerde ormana çok sayıda iş makinesinin girdiği görülüyor. Bölge sakinleri hukuki yollara başvurmuş olsa da iş makinelerinin çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Sancaktepe Belediyesi’nin mega projesinin gerçekleşmesi ile birlikte ağaçların kesilmesi ve toprağın tahrip edilmesi sonrasında ormandaki bir çok hayvan yuvasız kalacak ve orman ekosistemini büyük ölçüde zarar görecek. Ayrıca bölgedeki yapılaşma orman bütünlüğüne de zarar veriyor.

18 Mart 2022 tarihinde Aydos Ormanında ağaç kesiminin başladığı Aydos’da bölgede yaşayanlar tarafından Aydos Savunması kuruldu. Aydos Ormanı ikinci köprü ve TEM otoyolu yapıldıktan sonra İstanbul’un kuzeyde Ümraniye Sultanbeyli gibi bölgelere genişlemesinden önce Kuzey ormanlarının bir parçasıydı. Şimdi ise dört tarafı sarılmış onlarca inşaat projesinin baskısı altında can çekişiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir