NE SEÇECEKSİNİZ?

AnalizPolitika

Written by:

CHP Kongreleri tarihsel önem taşır. Mustafa Kemal Atatürk 15-20 Ekim 1927’de Cumhuriyet Halk Partisi’nin 2. Büyük Kurultayında yaptığı konuşma “Söylev” olarak yayınlanmış ve Kurtuluş Savaşı sürecini belgeleriyle açıklamıştır. O günkü Genel Durumu unutanlar veya bilmeyenlerin okumasını öneririm.

Peki, bugünün Genel Durumu nasıl?

21 yıllık uygulamalarıyla halktan kopuk siyasi iktidar kendini ve günü kurtarma kaygısına düşerek ülkenin bütün kodlarını bozmaya devam etmektedir. Öyle ki, tepeden tırnağa kendisinin dizayn ettiği, yargı kurumlarının eleştirilerini “haddini aşmakla” suçluyor, hatta aldığı kararları yok sayıyor. İktidar ve yandaşları dış müdahaleler karşısında son derece korkak, fakat politik uygulama ve söylemlerini benimsemeyen ve eleştirenlere karşı son derece cesur. Kendilerini eleştirenlerin çetelesini tuttuklarını ilan edecek kadar Abdülhamid hayranı. Nereden ve neden çıktığı bilinen ekonomik krizler, nedeni hakkında hiçbir sorumluluğu olmayan yurttaşlar ise post-modern kırbaç haline gelen kredi kartları ve tüketici kredilerinin esareti altında ezilmektedir. Geniş halk kitlelerinin yaşadığı yoksulluk “sadaka kültürü ile ve şantajla oya dönüştürülmektedir. Ülke yönetimi adeta bir hanedanlığa dönüştürülmüş, yangına müdahaleye kadar her şey bir kişiye teslim edilmiştir. Sınırlar yol geçen hanına dönmüş ülke sessiz bir istila ile karşı karşıyadır. Yaşanılan bütün bu olumsuzluklar büyük bir demagoji örneği olarak bir başarı hikayesi olarak anlatılarak toplum kandırılmaktadır.

Genel özetten sonra bir de yerelin genel durumuna özetleyelim.

Bandırma adeta talana açılmış bir şehir durumuna dönüştürülmüştür. Büyük şehir ile uyum içinde çalışma iddiası ile yola çıkanlar büyükşehirle hasım olmuştur. Oysa tarih boyunca gerek özel gerekse tüzel kişilere hak verilmemiş alınmıştır. Uzlaşmayı teslimiyete dönüştürerek Bandırma’ya hizmet noktasında adeta çuvallamışlardır. Bunun dışında birçok uygulamalarında görülmüştür ki, parti ideolojisiyle uyuşmayan söylemler, uygulamalarla adeta CHP’nin değersizleştirecek politikalar sergilenmiştir.  Dört yıllık süreç içerisinde Belediyenin yanlış uygulamalarına karşı ses çıkarmayan, parti tüzüğünü dahi bilmeyen yönetim kurulu üyeleriyle ilçe yönetimi CHP’ne ihanet etmiştir. 14. Mayıs.2023 Tarihinde birinci turu yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sandıklara müşahit gönderemeyen mevcut İlçe Başkanı Sayın Mehmet Atak ve ekibi bugün “değişim” adıyla Belediye Başkanı Tolga Tosun ve paydaşlarının desteğini alarak aday olmuştur. İlçe Başkanlığı seçimleri “Bandırma Kamuoyuna Belediye Başkan Adayı seçimi” gibi yansıtılarak büyük bir yanlışın içine girilmiştir. Söz konusu delege seçimleri partinin yönetim kurulunu belirleyecek seçimlerdir.

Her seçim döneminde hayali bir düşman yaratarak toplumu geren, gücü eline alınca kibir abidesine dönen, muhalif güçlere kumpas kuran, yalan, iftira, tehdit, şantaj ve siyasi rüşvet dağıtan seçim stratejilerinden bu toplum çok yoruldu. Bunu uygulayanlar genellikle sağ siyaset unsurlarıdır. Bu ve benzeri yöntemler CHP’nin hiçbir üyesine yakışmaz.

Kendi içinde beş kliğe bölünmüş Bandırma CHP örgütünün kavgaya değil barışa, yalana değil gerçeğe, siyasi rüşvet dağıtan adam kayırmacılara değil liyakati esas alan yöneticilere, CHP ilçe örgütünü boş zamanlarında vakit geçirmek için ve siyasal rant için gelen yöneticilere değil,

Birleştirici, önce partim diyen, her türlü provokasyona, iftiraya, yalana ve oyuna karşı vakur duruşunu hiç bozmayan, Belediye Meclis Üyesi olarak görev yaptığı dönemlerde Kapalı Pazar Yeri ve Yaşam Alanı, General Balcı Çamlığı Sağlıklı Yaşam Alanı, Hobi Bahçeleri, Erikli Köyü GES projesi, Santral Kültür Merkezi gibi daha birçok projeyi başarıyla yürüten, kendisi hakkında Beyaz liste üye ve delegelerinin dahi bir tek olumsuz söz kullanamadığı Cemal Adıgüzel’e ihtiyacı vardır.

CHP Bandırma Örgütünün değerli delegeleri, delege seçimi bitmiş olmasına rağmen halen daha kişisel eleştirilerle, parti içi barışı yok edecek söylem ve tavırlar devam etmektedir. Bu duruma el koyacak olan sizlersiniz. Partiyi ya birleştirip barıştıracak ya da kavgaya ve dağılmışlığa oy vereceksiniz.  Karar senin.

Ülkeyi ve partiyi içine düştüğü bu durumdan yine partinin kuruluş ideolojisini benimsemiş aydın ve onurlu üyeleri kurtaracaktır.

Unutmayın, Tarihsel sorumluluğunuz çok büyük. Kongrede Belediye Başkan Adayını değil İlçe Başkanı seçeceksiniz.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir