KÖY ENSTİTÜLERİNİN 81. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN…

AnalizPolitika

Written by:

Cumhuriyet tarihimizin, aydınlanmanın ve çok yönlü eğitim sisteminin mihenk taşı olan Köy enstitüleri, dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel ve İsmail Hakkı Tonguç’un önderliğinde 17 Nisan 1940 yılında kuruldu.

 

Köy enstitüleri aslında Cumhuriyet tarihimizin en önemli ve en kapsamlı projelerinden biriydi.

 

Bu proje ile önce eğitim yoluyla kırsal kalkınma hedeflenmiş, gelişememiş ve gelişmek isteyen ülkemizin önü açılmıştı.

 

Fakat Anadolu’nun aydınlanma ateşi olan köy enstitüleri çağdaş, eleştiren sorgulayan ve araştıran birey olma niteliğine ulaşmış insanlardan korktukları için ancak 14 yıl açık kalabildi.

 

Yaşadığımız bu zor günler de de eğitim modelinin ne kadar önemli ve değerli olduğu bir kez daha görmüş olduk.

 

Eğer köy enstitülerimiz eğitim hayatına devam etseydi, şu anda bütün köy çocuklarımız bu enstitülerde eğitim alabileceklerdi.

 

Bu gün ne yazık ki AKP iktidarında yap-boz tahtasına döndürülen eğitim sistemimiz bilinçsiz kişi ve kişilerce yönetilmeye devam edilerek çocuklarımızın eğitim hayatı katlediliyor.

 

Fakat eğitim sistemimizde ki bu bozukluk ebedi değildir.

 

Bizler Cumhuriyet Halk Partisi olarak Köy Enstitülerinin ruhunu yeniden canlandırmak, çağdaş, üretken ve çok yönlü eğitim sistemini yeniden hayata geçirene dek mücadele etmeye devam edeceğiz.

 

Bu duygu ve düşünceler ile Köy Enstitülerinin kuruluşunun 81. yıldönümünü kutluyorum.

 

Ebediyete intikal etmiş tüm köy enstitülü köy öğretmenlerimizi saygı ve rahmetle anıyor, hayatta olanlara sağlık ve uzun ömürler diliyor ve tüm eğitim çalışanlarımıza saygılar sunuyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir