İyi Partili Yaşar; “İktidarın Enerji Politikaları Halkı Çarptı”

AnalizPolitika

Written by:

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar; “İktidarın Enerji Politikaları Halkı Çarptı”

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar; 2022 Türkiye’sinde Isparta’da yaşanan 50 saate yakın elektrik kesintisini skandal olarak niteledi; burada yaşananlardan ders alınmazsa daha pek çok ilimizin karanlığa mahkûm olacağına dikkat çekti.

Fatura Tahsilatı Var Yatırım Yok

Özelleştirme politikaları ile sadece fatura kesip bedelini halktan tahsil etme anlayışının sonucu; Isparta ilinde gerekli olan pek çok altyapının yapılmadığını ve Isparta halkının çok ağır bir bedel ödediğini belirten Bedri Yaşar; burada uygun enerji nakil hattı tasarımlarının dahi yapılmadığını, kentte sadece elektrik dağıtım şebekesinde değil aynı zamanda iletim şebekesinde de hasarlar oluştuğunu, bu firmalar tarafından taş taş üstüne konmadığını, yoğun kar yağışı ile tüm sistemin çöktüğünü belirtti.

İktidarın Enerji Politikaları Halkı Çarptı

Önlem alınmazsa sırada başka illerinde karanlığa mahkûm kalacağını belirten Bedri Yaşar konuya ilişkin şu açıklamada bulundu:

“2022 Türkiye’sinde Isparta’da faturası yüklüce gelen ama elektriği 4 gün giden, halkı muma mahkûm eden bir durum yaşanmıştır.

İktidarın ısrarla uyguladığı özelleştirme politikaları sonucu sadece tahsilat firması mantığı ile çalışan bu şirketler ne yazık ki Isparta örneğinde olduğu gibi yapması gereken alt yatırımlarını yapmamış ve sınıfta kalmıştır. Bu durumda olan daha kaç il vardır bilinmemektedir. Bunun için derhal gerekli denetimler yapılmalıdır.

Bunun dışında ülkemizde yaşanan enerji kaosunun pek çok etkeni vardır. Bunlar enerji sektöründeki dışa bağımlılığımız, yenilenebilir enerjinin yetersizliği, milli enerji politikalarımızın olmayışı, enerjinin verimsiz kullanımı, doğalgaz İthalatımıza ait Uzun vadeli kontratların üçte birinin süresinin sona ermesi, yerine yeni anlaşmalar yapılırken sürecin uzaması ve anlaşma bedellerinin yüksek olması, doğalgaz depolarının yetersizliği ve depolardaki gazın artan döviz fiyatları nedeniyle yeni gaz almamak adına yazdan kullanılarak tüketilmesidir.

Aynı zamanda enerji zamları da enerji sektöründe dışa bağımlılığın ve özelleştirme ile yaşanan sorunların biran evvel çözülmesi gerekliliğini ortaya koymuştur.

Halkın gündemi elektrik faturaları olmuş, kira bedelini aşan elektrik faturaları esnafı, halkı yıldırmıştır.

Enerji sorunundaki çözüm, yenilenebilir ve milli politikalardır. Acil eylem planı yapılmalı, halkımız daha fazla enerji politikalarınız ile çarpılmamalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir