ENSAR AYTEKİN: KENDİLERİNE GELİNCE YE, İÇ, SARF ET; VATANDAŞA GELİNCE NANKÖRLÜK ETME ŞÜKRET!

AnalizPolitika

Written by:

CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin 2021 Bütçe görüşmelerinde CHP adına yaptığı konuşmada çiftçinin mağduriyetini anlattı. Genel Kurulda yaptığı konuşmada “TARSİM yerine göre çiftçinin dostu, yerine göre ise düşmanı olan bir sigorta” diyen Aytekin’in konuşması şu şekilde:

ÇİFTÇİ SEFALETE TERK EDİLDİ

“Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurulu diye bir kurum kuruldu. Yeni kurulan bir kurum. İlişkili olduğu bakanlık Hazine ve Maliye Bakanlığıdır. Ama gelin görün ki devlet kurumu olan bu yapının merkezi Ankara değil, İstanbul’dadır.  Neden, çünkü müstefi bakan damat bey zamanında öyle uygun görmüştü.

Bu kurumun yetki alanlarına baktığımızda BES’i ve Tarım Sigortalarını görüyoruz.

TARSİM yerine göre çiftçinin dostu, yerine göre düşmanı olan bir sigorta. Pandeminin içerisindeyiz. 5 maske dağıtmaktan aciz iktidar, uçak biletinden KDV’yi kaldırıp, uçakla seyahati yasaklayan dahiyane pandemi önlemlerini alırken, ülkede yüzbinlerce çiftçiyi ise adeta sefalete terk etti. Geçtiğimiz baharda sokağa çıkma yasağı getirildi.

Vatandaş hükümetten destek bekliyordu ki, hükümet vatandaşa IBAN gönderdi. Sokağa çıkma yasağı getirildi. Çiftçiler “biz üretimi nasıl yapacağız” dedi. Bir tebliğ daha geldi. ÇKS’ye kayıtlı çiftçiler çıkıp ekim yapabilir denildi. ÇKS kaydı bu ülkede çiftçilerin büyük problemlerinden birisidir. Köyde yaşayan çekirdek bir aile tarlasında ekim yapmak istiyor. ÇKS sistemine de kayıtlı değil. Devletten araziyi ipotekli gösterip kredi veya traktör alabiliyorlar.

Pandemi sürecinde dediniz ki “ÇKS’ye kaydın yoksa sokağa çıkamazsın, ekim yapamazsın.” Üreticiyi mağdur ettiniz. Üretici zarardayken, destek paketleri geldi. Aynı çiftçi kredi ertelemesi için başvurdu. Bu sefer “ÇKS’ye kaydın yoksa kredi ertelemesi yapamazsın, TARSİM’den faydalanamazsın” denildi.

ÇİFTÇİ MAĞDUR, ÜRETİCİ SAYISI HIZLA DÜŞÜYOR!

Yani göz göre göre çiftçi, mağdur edildi. 2019’da ÇKS’ye kayıtlı 2 milyon 83 bin çiftçi vardı. 2020’de bu sayı 1 milyon 803 bine düştü. Bir diğer yandan TARSİM eksperlerinden dolayı çiftçiler çeşitli illerde sıkıntılı. Afetlerin mağdur ettiği çiftçiler, kayıtlı oldukları TARSİM’e, “gelin zararımızı hesaplayın” diyor.  Tarlada hiçbir şey kalmamış ama eksperler zarar yoktur diye raporu düzenleyebiliyor. Sonuç: Çiftçiler mağdur olmuş, mahsul tarlada ölmüş,  pazarda ise fiyatlar ateş pahası!

KENDİLERİNE GELİNCE YE, İÇ, SARF ET; VATANDAŞA GELİNCE NANKÖRLÜK ETME ŞÜKRET!

Değerli Milletvekilleri,

AKP’NİN 18 YILDA KURDUĞU DÜZEN ÖZETLE ŞU:

Müteahhitlere gelince yap işlet devret

Ormanlara gelince yak izle seyret!

Kendilerine gelince ye, iç, sarf et!

Vatandaşa gelince nankörlük etme şükret!

2021 Bütçesinin yapacağınız son bütçe olması dileğiyle, Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir