Enflasyon, Ramazan Kolisini de Yuttu. Ramazan Kolisinin Fiyatı Yüzde 150 Arttı.

AnalizPolitika

Written by:

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, geçen sene 80 TL olan Ramazan ay erzak kolilerinin bu yıl fahiş bir artışla 200 TL’ye çıktığını belirtti.  Geçtiğimiz sene 150 koli Ramazan paketi alan hayırsever vatandaşların bu yıl 50 tane bile alamadığını kaydeden Bulut, “Esnaf pahalı olduğu için malını satamıyor, dar gelirli vatandaşa Ramazan kolisi ulaşmıyor” dedi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Adana’da Ramazan ayı erzak paketi satışı yapan toptancıları ziyaret etti.  Ekonomik kriz ve enflasyonun Ramazan kolilerini de vurduğunu kaydeden Bulut, “Ramazan ayından tüketilen temel gıda ürünlerinde fahiş bir artış var. İftar sofrası dar gelirli vatandaşa ek bir külfet olacak. Dar gelirli vatandaşı zor bir Ramazan ayı bekliyor. Geçen sene 80 TL olan Ramazan kolisi bu yıl 200 TL’ye çıktı. Yüzde 150 oranında bir artış var. Geçen yıl dar gelirli vatandaşlara koli dağıtan hayırsever vatandaşlar bu yıl dağıttıkları koli miktarının yanından bile geçemeyecek ” dedi.

12 PARÇA GIDA MADDESİ 12 TL

Esnafla, Ramazan kolisindeki ürünleri inceleyen Bulut, vatandaşa maliyetini hesapladı. Bulut, şöyle devam etti:

“İçerisinde 12 parçadan oluşan, 10 kg temel ihtiyaç maddesi var. Ramazan kolisinde 1 kg ayçiçek yağı, 1 kg fasulye, 1 kg mercimek, 1 kg şeker, 1 kg bulgur, 1 kg pirinç, yarım kilo salça, 2 adet makarna, yarım kilo un, yarım kilo tuz, yarım kilo çay bulunuyor. Bu 12 parça gıda maddesi 200 TL”

OLAN DAR GELİRLİ VATANDAŞA OLDU

Satışların nasıl olduğunu soran Bulut’a esnaf şu yanıtı verdi:

Satışlarımız çok az. Vatandaşlarda alım gücü kalmadı. Ürünlerin fiyatı üçe katlandı.  Geçen sene 2 litre ayçiçek yağı 30 TL’ydi şu an 80 TL; 5 kiloluk ayçiçek yağı 80 TL’ydi şu an 180 TL;  3 TL olan bulgur 9 TL; 8 TL olan mercimek 20 TL;   toz şeker 6 ay önce 200-300 TL’ydi 400’e şu an 750 TL.

Hayırsever vatandaş bu fiyatlar gelip Ramazan kolisi alamıyor. Dağıtacak kişi dağıtamıyor olan dar gelirli vatandaşa oluyor. Vatandaşa bu paketler ulaşmıyor.  Fiyatlar yüksek olunca biz de satış yapamıyoruz. Esnaf perişan.  Geçen sene 100-150 koli yardım dağıtmak için alanlar, şimdi 50 koli bile almıyor. Biz de sattığımız malı aynı fiyatla yerine koyamıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir