Eğitimciler görevinin başında aşı nerede…

Politika

Written by:

Yüz yüze eğitim sürecinin başlamasının ardından öğretmenlere de aşı yapılma süreci Şubat ayından bu yana gündemde gündem de olmasına ama ortada ne yazık ki aşılama yapacak bir aşı yok.

 

Milli Eğitim Bakanlığı, eğitimdeki aşı planlamasını yaparak eğitim emekçilerimize Şubat ayı sonunda başlayacağız demişti. Maalesef her söylenen yalan gibi aşıda yalan oldu.

 

Mart ayının sonuna gelinmesine rağmen eğitimcilerimizin aşılama takvimi hala belirsizliğini korumaktadır.

 

Her gün biraz daha puan kaybeden Akp iktidarı aşılama konusunda da sınıfta kalmıştır.

 

Bu şekilde hem öğretmenler, hem öğrenciler, hem de veliler büyük risk altındadır.

 

Bu konudaki ihmalkarlığı ve acı tabloyu Eğitim Sen 5-12 Mart tarihleri arasında yüz yüze eğitimde yaptığı bir araştırma ile gözler önüne seriyor.

 

Sendikanın yaptığı araştırmaya göre 33 il, 82 ilçe ve 10 köy okulunda, 5-12 Mart tarihleri arasında pozitif tanı konulan, temaslı olan ve karantina altına alınan toplam öğretmen, öğrenci ve personel sayısı 432 kişi olarak belirleniyor. Tabloya göre, 2 eğitim emekçisini de koronavirüsten dolayı kaybediyoruz.

 

Gerekli önlemler alınmadan başlanan yüz yüze eğitim süreci de hastalığın bizlere hızla yayıldığını açıkça gösteriyor.

 

Artık Milli eğitim bakanını, sağlık bakanını acil göreve davet ediyor, başta eğitim emekçilerimizin, öğrenci ve velilerin sağlıklarını koruyacak tedbirler almasını bekliyoruz.

 

Yayılım hızı ve salgın her geçen gün artarak devam ederken risk altında canı pahasına çalışan sağlık emekçilerimizin ivedi bir şekilde aşılanmasına başlanmasını iktidardan talep ediyoruz.

 

Ayrıca böylesi büyük bir kriz döneminde yayılım hızını ve salgının ölümcül boyutunu da göz önüne aldığımızda sayın Cumhurbaşkanının insanlarımıza örnek olması gerekirken salonları Lebalep doldurup kongre yapmasını esefle kınıyorum.

 

Çünkü her konuşmasında “hayat eve sığar”, “herkes kendi ohal” ini ilan etsin, “evde kal” gibi sözler sarf eden Cumhurbaşkanının önlem almak yerine öneri sunması da akıl tutulmasından öteye geçmiyor…

 

Ama ne yaparlarsa, yapsınlar, zalimin zulmü arttıkça sonu yakınlaşır.

 

Bizim yaşanan tüm bu olumsuzluklara rağmen geleceğe dair umutlarımız artarak büyüyor..

 

Birlik ve beraberliğimizi büyüterek bu salgından da bu iktidardan da kurtulacağımıza inancım tamdır.

Mehmet Tüm

25&26. Dönem Balıkesir Milletvekili

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir