Dolar 13,15 lirayı geçti, euro 15’i gördü

Politika

Written by:

Dolar/TL günlük yüzde 12 yükselişle 13,15 TL ile rekor tazeledi. Euro/TL 15 seviyesinin üzerini gördü. TL, gelişen ülke para birimleri arasında en fazla değer kaybeden para birimi oldu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dün kabine toplantısı sonrası düşük faiz politikalarında kararlı olduklarını yinelemesi ve ekonomik kurtuluş savaşı verdiklerini söylemesinin ardından TL’de sert değer kaybı devam ediyor.

 

Erdoğan düşük faizlere ilişkin, “Bu politika ile biz ne yaptığımızı, ne için yaptığımızı, nasıl yaptığımızı hangi risklerle karşı karşıya bulunduğumuzu, sonunda ne elde edeceğimizi gayet iyi biliyoruz” derken, süreci “ekonomik kurtuluş savaşı” olarak niteledi. Erdoğan faizlerin düşük tutulmasını memnuniyet verici olarak niteleyerek, TL’deki değer kaybı nedeniyle meydana gelen fiyat artışlarının yatırımları doğrudan etkilemeyeceğini ifade etti.

 

Dolar/TL, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomiyle ilgili açıklamaları ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın göreve yeniden aday gösterilmesi sonrasında 13,15 TL’yi geçerek rekor tazeledi. Euro/TL ise 15 seviyesinin üzerine çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir