Doktor maaşları düşürüldü!

AnalizPolitika

Written by:

25 Ağustor 2021 tarihli Resmi Gazete’de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan “Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2022 ve 2023 Yıllarını Kapsayan 6. Dönem Toplu Sözleşme” ile doktorların maaşları düşürüldü.

 

Söz konusu kararla birlikte ebe, hemşire, sağlık memuru, laborant, anestezi, radyoloji, tıbbi sekreter, tekniker, teknisyen, mühendis, VHKİ, hizmetli, şoför, memur, şef vb. genel idari hizmetler ve yardımcı hizmetler sınıfı çalışanlar ve Adli Tıp Kurumu çalışanları gibi sağlık çalışanlarının döner sermaye sabit ek ödemesine yüzde 20 oranında zam getirildi.

Yani söz konusu zam doktorların dışında kalan sağlık çalışanlarını kapsıyor. Bu zam da döner sermayeden doktorların aldığı paydan kesilerek gerçekleştirileceği için doktorların maaşlarının düşürülmesi anlamına geliyor.

 

Resmi Gazete’de yayımlanan kararla birlikte maaşlarda yaşanacak olan değişiklikler doktor harici sağlık personelini sevindirse de doktor maaşlarında düşüşe neden olacağı için tartışmalara yol açtı.

Bir çok doktor ve vatandaş sosyal medya üzerinden konuyu tepki ile karşıladılar.

Politikhane notu:

Hakkınız ödenmez dediğimiz doktorların hakları ödemedi. Akıllarımıza Avrupa’dan Amerika’dan kabul alan doktorlar geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir