YSP Milletvekili Akça: Cumartesi Anneleri’nin eylemleri kimin güvenliğini tehlikeye atmaktadır?

AnalizPolitika

Written by:

Yeşil Sol Parti Diyarbakır Milletvekili Ceylan Akça Cupolo, 1 Temmuz 2023 tarihinde yaptığı 953’üncü hafta eyleminde Cumartesi Anneleri meydana yaklaştırılmadan kelepçelenerek gözaltına alınması sonrası İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’a  soru önergesi verdi.

Önerge şu şekilde:

Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak amacı ve faillerin yargılanması talebiyle Galatasaray Meydanı’nda 1995 yılından bugüne oturma eylemi yapan Cumartesi Anneleri’nin/İnsanları’nın 1 Temmuz 2023 tarihinde yaptığı 953’üncü hafta eylemi, daha önceki 12 hafta eylemlerinde olduğu gibi, kolluk kuvvetleri tarafından engellenmiştir. Eylemin yapıldığı yer olan Galatasaray Meydanı’na çıkan Meşrutiyet Caddesi kolluk kuvvetleri tarafından kapatılmış, ablukaya alınan Cumartesi Anneleri meydana yaklaştırılmadan kelepçelenerek gözaltına alınmıştır.

 

Bu bağlamda;

 

  • Cumartesi Anneleri’nin/İnsanları’nın eylemleri, Anayasa Mahkemesi’nin daha önceki eylemlere yapılan müdahaleler ile ilgili verdiği “eylemlerine saygı duyulmalı” kararına rağmen hangi yasal gerekçe ile 12 haftadır engellenmektedir?
  • Cumartesi Anneleri/İnsanlarına şiddet uygulayan kolluk kuvvetleri ile ilgili herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?
  • Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün Beyoğlu Kaymakamlığı’na hitaben 30 Haziran 2023 tarihinde yazdığı talep yazısında, “Kamu düzeni ve milli güvenliğin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi, kişi güvenliğinin sağlanması, kişilerin çalışma ve seyahat hürriyetlerinin korunması amacıyla” eylem için yasak istenmiştir. Cumartesi Anneleri/İnsanları’nın eylemleri kimin güvenliğini tehlikeye atmaktadır?
  • Valilerin ve kaymakamların yasal haklarını kullanan yurttaşların eylemlerini yasaklama kararlarına karşı ve kolluk kuvvetlerinin yurttaşlara şiddet uygulamalarını engelleyecek bir adım atmayı planlıyor musunuz?
  • Bakanlığınız süresince, bugüne kadar gözaltında kaybedilen kişilerin akıbetini ortaya çıkaracak ve faillerin yargılanmasını sağlayacak bir adım atmayı planlıyor musunuz?

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir