CHP’Lİ TUTDERE TBMM’NİN 2020 DENETİM KARNESİNİ AÇIKLADI

AnalizPolitika

Written by:

6 bin 606 Önergeye Yanıt Verilmedi!TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman TUTDERE TBMM Başkanlığına verdiği yazılı soru önergesiyle soru önergelerinin cevaplanma oranını ve kanun tekliflerinin işleme alınma durumlarını sordu. TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere’nin soru önergesine verdiği yanıtta 1 Ocak-28 Aralık 2020 tarihleri arasında TBMM Başkanlığına sunulan yazılı soru önergeleri ile yasa tekliflerine ilişkin verileri paylaştı.

 

İşleme Alınan 14 Bin 245 Önergenin 6 Bin 606’sı Yanıtlanmadı. 

 

TBMM Başkanlığının cevabına göre6 bin 606 önergenin yanıtsız kaldığını kaydeden Tutdere, “TBMM İçtüzüğünün 99. Maddesine göre yürütmenin, milletvekillerinin sunmuş oldukları yazılı soru önergelerine 15 gün içerisinde cevap vermesi gerekir. Ancak 2020 yılında işleme alınan 14 bin 245 önergenin 6 bin 606’sı yanıtlanmamıştır. 2020’de Meclis Başkanlığına sunulan ve işleme alınan toplam 14 bin 245 soru önergesinin sahibi olan milletvekillerinin üyesi olduğu siyasi partilere göre dağılımına baktığımızda AK Parti: 1, CHP: 7 bin 897, HDP: 4 bin 409, MHP:538, İYİ Parti: Bin 243, Türkiye İşçi Partisi: 7, Demokrasi ve Atılım Partisi 19, Demokrat Parti: 3, Demokratik Bölgeler Partisi: 1, Saadet Partisi: 103, Bağımsız: 24″ AK Parti’nin 1, CHP’nin 2 bin 940, HDP’nin 3 bin 36, MHP’nin 163, İYİ Parti’nin 403, Türkiye İşçi Partisi’nin 5, Demokrasi ve Atılım Partisi’nin 11, Demokrat Parti’nin 1, Demokratik Bölgeler Partisi’nin 1, Saadet Partisi’nin 35, olduğunu görmekteyiz.” dedi.

 

Atanmış Bakanlar Kendilerini Millete Karşı Değil Cumhurbaşkanına Karşı Görevli Hissediyor!

 

Soru önergelerine cevap vermeyen bakanlıkları açıklayan Tutdere, “2020 yılı içerisinde soru önergelerine cevap vermeyen bakanlıklarda şampiyon Adalet Bakanlığıdır. İkinci sırada ise Sağlık Bakanlığının olduğunu görmekteyiz. TBMM Başkanlığına vermiş olduğumuz soru önergesine verilen cevapta, Adalet bakanlığının 2020 yılı içerisinde milletvekilleri tarafından verilen 2.215 soru önergesinin 60 tanesine süresi içerisinde, 153 tanesine süresi geçtikten sonra cevap verdiğini, 1.962 tanesine de hiç cevap vermediği görülmektedir. Aynı şekilde Sağlık Bakanlığı da 1.436 soru önergesinin 16’sına süresi içerisinde 48 tanesine süresi geçtikten sonra cevap vermiş, 1.345 tanesine ise hiç cevap vermemiştir. İşte bu tablo yürütmenin yasamayı dikkate almadığı ve yürütmenin yasamaya karşı görevini süresi içerisinde yerine getirmediğinin açık göstergesidir. Bu tablo parlamento içerisinden seçilmeyen atanmış bakanlıkların kendisini millete karşı değil, kendisini atayan cumhurbaşkanına, karşı görevli hissettiklerini ortaya koymaktadır.” ifadelerini kullandı.

 

Kanun Tekliflerinde De Durum Pek Farklı Değil!

 

Kanun tekliflerine ilişkin verileri de açıklayan Tutdere, “Soru önergelerinde olduğu gibi kanun tekliflerinde de durum pek farklı değil. 2020 yılı içerisinde TBMM Başkanlığında işleme alınan toplam 808 kanun teklifi var. Bunların 62’si Ak Parti, 488’i Cumhuriyet Halk Partisi, 114’ü Halkların Demokratik Partisi, 75’i Milliyetçi Hareket Partisi, 54’ü İyi Parti, 1’i Büyük Birlik Partisi, 4’ü Saadet Partisi, 3’ü Bağımsız Milletvekilleri tarafından sunulmuş. Ayrıca 1 Kanun Teklifi Ak Parti, CHP, HDP, MHP ve İyi Parti tarafından, 1 Kanun Teklifi Ak Parti ve CHP tarafından, 1 Kanun Teklifi ise Ak Parti ve MHP tarafından sunulmuş. Ortak sunulan bu teklifler 5’i kanunlaşmış, 1’i komisyonda bulunuyor. Kanun tekliflerinin durumuna gelince Ak Parti tarafından verilen 62 kanun teklifinin 22’si komisyonda, 18’i gündemde bulunurken, 22’si kanunlaşmıştır. Muhalefet tarafından verilen kanun tekliflerine gelince, Cumhuriyet Halk Partisi’nin verdiği 488 kanun teklifinin 1’i geri alınmış olup 487 tanesi Komisyonda bekletilmekte, HDP’nin vermiş olduğu 114 kanun teklifinin 1’i geri alınmış olup 113 kanun teklifi komisyonda bekletilmekte, İyi Parti’nin 54 Kanun teklifi komisyonda bekletilmektedir. Diğer muhalefet partileri ve bağımsızların vermiş olduğu toplam 739 kanun teklifinin 730’u komisyonda bulunmaktadır.” dedi.

 

CHP’li Tutdere,Kanun Teklifleri ve Soru Önergelerinin siyasi partilere göre dağılımına bakıldığında en çok Kanun Teklifinin ve en çok Soru Önergesinin Cumhuriyet Halk Partisi tarafından sunulduğunu vurguladı. Cumhuriyet Halk Partisi olarak yasama faaliyetlerini kararlılıkla sürdüreceklerini kaydeden Tutdereayrıca, yazılı soru önergelerine süresi içerisinde cevap verilmesi ve verilecek cevapların TBMM’nin saygınlığına uygun olacak şekilde soruları tam olarak karşılayan, yeterli ve tatminkâr nitelikte hazırlanması gerektiğini ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir