CHP’Lİ PURÇU: “VATANDAŞ SAĞLIK HAKKINA ERİŞEMİYOR, ECZACILAR İSE İFLASIN EŞİĞİNDE!”

AnalizPolitika

Written by:

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, Sağlık Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle son dönemde hastaların yaşadığı ilaca erişim sorununun artmasına ve birçok ilaçta SGK tarafından karşılanan tutarın oldukça azalması, birçok nedenle eczacıların iflas noktasına gelmesine ilişkin soru önergesini TBMM Başkanlığı’na sunduktan sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

“SAĞLIK HAKKI VATANDAŞIN ELİNDEN İŞTE BÖYLE ALINMAKTA!”

CHP’li Milletvekili Purçu, “Son dönemde kalp, tansiyon ve şeker hastalarının yaşadıkları ilaca erişim sorunu daha da arttı. Bazı ilaçlarda da SGK’nın karşıladığı tutarın daha fazlasını hastalar kendi cebinden ödemek zorunda kalıyor. İflasın eşiğine geldiklerini belirten eczacılar ise eylem hazırlığında. Bu konuda acil olarak harekete geçilmesi şart!” açıklamasında bulundu.

“Eczane kapatma da dahil, kademeli eylem hazırlığında olan eczacıları buna iten ana neden ise 13 yıldır değiştirilmeyen ilaç fiyat kararnamesidir. Kira, elektrik, doğalgaz, personel gideri gibi rutin ödemeleri dahi yapamayacak noktaya geldiğini belirten eczacılar borç sarmalına girdiklerini; en temel işletme giderlerini dahi karşılayamaz duruma geldiklerini ve iflasın eşiğine dayandıklarını söylüyorlar” dedi. “Bu kararnamenin hastalar tarafında yarattığı sorun ise, ilaç yokluğunun daha da büyümesi. Anayasada güvence altına alınmış olan temel insan haklarından biri olan sağlık hakkı vatandaşın elinden işte böyle alınmakta!” sözleriyle Anayasa’nın 56. Maddesine dikkat çekti.

“5 İLAÇTAN BİRİ YOK!”

“Sene başından bu yana önce yüzde 25’lere çıkan, daha sonra yapılan kur zamlarıyla yüzde 10’lara inen ilaç yokluğu, yeniden tırmanışa geçti.” Diyen Özcan Purçu, her 5 ilaçtan biri bulunamaz hale geldiğini ve bunun artık bir rutin haline geldiğini söyledi. “Bunun yanı sıra hastaların cebinden çıkan ilaç fiyat farkları da inanılmaz artmış durumda” açıklamasında bulunan Purçu, “Reçetesiyle gelen bir hasta 15 gün önce 30 TL öderken, şimdi 45-50 TL ödüyor. Kamunun ödediği rakamlarda değişiklikler var. Özellikle kanser, diyabet, tansiyon hastalarını ilgilendiren ilaçlarda sorun yaşansa da bu sorunun tüm ilaç gruplarını kapsadığı belirtiliyor.” diye konuştu.

“YENİ NESİL İLAÇLAR DA TÜRKİYE’YE GELEMİYOR”

“Türkiye’de uygulanan bu politikalar yalnızca ilaç yokluğuna neden olmuyor dünyada keşfedilen, tedaviye sunulan yeni moleküllerin yüzde 80’e yakınının da Türkiye’ye gelememesine yol açıyor. Bu da hastaların tedaviden yoksun kalmasına neden oluyor” diye konuşan Purçu, acil önlem alınması gerektiğini vurguladı.

“Eczaneler tarafında 13 yıldır güncellenmeyen oranlar var. Bu enflasyon ortamında masraflarını karşılayamamaya başladılar. Eczanelerin yarısı kapanma tehlikesiyle karşı karşıya!” diyerek eczacıların yaşadığı sorunlara dikkat çeken CHP’li Purçu, alınması gereken tedbirleri şöyle sıraladı: “Fiyat kararnamesiyle yılda bir kez şubat ayında yapılan kur güncellemesi, yılda en az 2-3 kere yapılmalı. Bunun yanı sıra depolardaki ilaçlar kritik seviyenin altına düştüğünde uyarı veren bir sistem oluşturulmalı. Uzun vadede ise: Gerek ilaç gerek ham maddede dışa bağımlılığın azaltılmadığı, yeni ilaç molekülü geliştirilmediği ve ARGE’ye yatırım yapılmadığı müddetçe ilaçlardaki yokluğu çözmek mümkün değil.”

“CHP İKTİDARINDA KİMSE SAĞLIK HAKKINDAN MAHRUM KALMAYACAK”

Sağlık hakkının Anayasa ile güvence altına alınmış en temel hak olan yaşam hakkına bağlı olduğunu vurgulayan CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, CHP iktidarında kimsenin sağlık hakkından mahrum bırakılmayacağını; sağlık alanındaki sorunların hem hastalar, hem sağlık çalışanları hem de eczacılar açısından çözüme kavuşacağını dile getirdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir