CHP’Lİ PURÇU: “KİMSENİN ÜLKESİNE ALMADIĞI ASBEST YÜKLÜ GEMİ TÜRKİYE’YE GELİYOR!”

AnalizPolitika

Written by:

CHP’Lİ PURÇU: “KİMSENİN ÜLKESİNE ALMADIĞI ASBEST YÜKLÜ GEMİ TÜRKİYE’YE GELİYOR!”

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, asbest yüklü geminin İzmir Aliağa’da bulunan gemi döküm tesislerine getirilmesine ilişkin, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

CHP’li Purçu, 600 tondan fazla asbestin bulunduğu savaş gemisi Nae Sao Paulo’nun söküm için Aliağa’ya getirilecek olmasına tepki gösterdi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın, Brezilya donanmasına ait savaş gemisinin Aliağa’da sökümü için Sök Denizcilik adlı firmaya 30 Mayıs 2022’de izin verdiği ortaya çıktı.

“Kimsenin Ülkesine Almadığı Zehir Deposu Gemi Türkiye’ye Geliyor!”

Şirket tarafından 12 Mart 2021 tarihinde satın alınan gemi için o dönemde birçok eylem yapılmıştı. Fakat geminin bünyesinde 600 tondan fazla asbest olduğu iddia edilmesine rağmen bakanlık söküm için izin verdi.

Konuya ilişkin açıklama yapan CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, halk sağlığı açısından büyük tehlike teşkil eden bu konuda acil önlem alınması gerektiğini, kimsenin ülkesine almak istemediği bu gemilerin Türkiye’ye getirilmesine anlam veremediğini söyledi. Sökülmek üzere Türkiye’ye getirilen gemilerin parçalanmadan önce yapılan kontrollerinde saptanan asbest miktarı ile dış kaynaklardan alınan veriler arasında ciddi farklar saptandığına dikkat çeken Bakan, bu duruma ilişkin Bakanlık’tan açıklama talep etti. Bakan, çevre koruma önlemlerine uymayan işletmelere uygulanan cezai işlemler, tehlikeli atık ve asbest barındıran gemilere dair bazı verileri sordu.

“Asbest Akciğer Kanseri Dahil Bir Çok Hastalığa Neden Oluyor”

“Asbest nedeniyle oluşan bir çok meslek hastalığı vardır. Asbestin nefes yoluyla alındıktan sonra solunum sistemi üzerine oluşturduğu etkilenme sonucu ortaya çıkan, kesin kanıtlanarak tanımlanmış hastalıklardan biri akciğer kanseridir.” diyen Purçu, asbestin ve neden olduğu hastalıkların aslında önlenebilir olduğunun ve başta gelişmiş ülkeler olmak üzere dünyanın bir çok bölgesinde asbest nedenli hastalıkların önlenmeleri için büyük çabalar gösterildiğinin altını çizdi.

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu’nun Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanına yönelttiği sorular:

1. Brezilya donanmasına ait Nae Sao Paulo isimli gemi söküm işlemleri için tam tarih belirtilmek üzere ne zaman Aliağa’ya gelecektir?

2. Geminin söküm işlemlerinde kaç işçi çalışacaktır?

3. Bu işçilerin gemideki asbest yükünden etkilenmemeleri için ne tür önlemler alınacaktır?

4. Geminin söküm işlemlerinde çalışacak işçilerin gelecekte karşılaşabilecekleri herhangi bir sağlık sorununa karşı bakanlığınızca bir sigorta vb. işlem yapılacak mıdır?

5. Gemideki asbest miktarı dikkate alındığında Aliağa ve çevresinde yaşayan insan, hayvan ve bitkilerin söküm aşamasında ortaya çıkacak asbest miktarından etkilenme ihtimallerine yönelik herhangi bir araştırma gerçekleştirilmiş midir? Herhangi bir araştırma yapıldı ise neticesinde ortaya çıkan sonuçlar nedir?

6. Aliağa ve çevresinde yaşayan kişi, hayvan ve bitkilerin ilgili geminin söküm işlemlerinde ortaya çıkabilecek asbestten etkilenmemeleri için ne tür önlemler alınacaktır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir